Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Franciszek Wlekliński i Apolonia Prusinowska

30 sie 2017, 18:43

Poszukuję wszelkich śladów dotyczących pary moich 4x pradziadków - Franciszka Wleklińskiego i Apolonii Prusinowskiej.
Ostatnio dotarłem do informacji o Teodorze Wleklińskiej, pannie, która zmarła w Kobylimpolu w 1863 r. w wieku 20 lat, co jest pierwszym od trzech lat znaleziskiem w tej gałęzi moich przodków. W akcie podano, że jej ojciec był stolarzem. Problem polega jednak na tym, że nie ma odpowiednich ksiąg meldunkowych dla Kobylegopola, przez co nie jestem w stanie stwierdzić, kiedy rodzina osiadła w Kobylimpolu i skąd tam przybyła. Jej brat (mój 3x pradziadek) Antoni Wlekliński, ślubując w 1861 r. w Spławiu z Agnieszką Koperską, jako miejsce pochodzenia miał wpisane Koninko w parafii głuszyńskiej, jednak po przeszukaniu zapisów z Głuszyny z lat 1830-1840 nie znalazłem stosownego aktu, przez co domniemywam, że urodził się gdzieś indziej. Ponadto w Poznan Project nie występuje para Franciszek i Apolonia, więc tym bardziej zależy mi na każdym śladzie, który może mnie nakierować zarówno na miejsce pochodzenia Franciszka i Apolonii, jak i miejsce urodzin Antoniego i Teodory.

Re: Franciszek Wlekliński i Apolonia Prusinowska

30 sie 2017, 19:43

Może trzeba sprawdzić ten ślub?

Parafia katolicka Murowana Goślina, wpis 7 / 1826
Franciscus Lechliński
Apollonia Prusowna

Zbieżność nazwisk jest bardziej niż zastanawiająca.

Re: Franciszek Wlekliński i Apolonia Prusinowska

30 sie 2017, 20:29

Kilka godzin temu przeglądałam akta urodzeń z par. Owińska (okolice 1840r., nawet przed) i z tego, co kojarzę, to ta para chrzciła tam przynajmniej jedno dziecko.

Edit:
znalazłam ten akt, o którym mówiłam
http://szukajwarchiwach.pl/53/3438/0/1/ ... NqQlYqjaFQ

Pozdrawiam,
Asia :)

Re: Franciszek Wlekliński i Apolonia Prusinowska

30 sie 2017, 22:12

Piotrze, kiedyś widziałem ten zapis w wyświetlonych indeksach, gdy przeszukiwałem już po wpisaniu samych imion, jednak z racji tego, że zarówno funkcjonuje nazwisko Lechliński (szczególnie w okolicach Gniezna), jak i Prus, to potraktowałem ten zapis jako dotyczący zupełnie innej rodziny i w ogóle do niego nie spojrzałem... Ale przy najbliższej okazji będę musiał to zweryfikować.

Asiu, dokładnie o tę parę chodzi. Co prawda tutaj Franciszek podany jest jako woźnica, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby się z biegiem czasu "przebranżowił"... :) A dzięki Twojemu znalezisku mam kolejną siostrę mojego 3x pradziadka!

Bardzo Wam dziękuję za pomoc i wskazówki! Cały czas jednak czekam na dalsze tropy, bo z tego co widzę, to Franciszek i Apolonia należą do typu wędrowców od parafii do parafii... :)

Re: Franciszek Wlekliński i Apolonia Prusinowska

28 paź 2017, 12:26

Witam.
W roku 1886 ślubowała w par.Targowagórka Teodora, córka Antoniego i Agnieszki Wleklińskich.
Poniżej link do skanu:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=94864

Re: Franciszek Wlekliński i Apolonia Prusinowska

29 paź 2017, 11:28

Może się przyda : ślub w USC Wągrowiec 1879, akt nr 41.
Tomasz Wlekliński i Ksawera Hyldebranska.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... ?cat=37947

a tu ślub jego rodziców parafia Trzemeszno 1847:
Stanisława Wleklinskiego i Julianny Majewskiej.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=186258

Pozdrawiam
Marianna

Re: Franciszek Wlekliński i Apolonia Prusinowska

29 paź 2017, 12:02

Bardzo Wam dziękuję za podesłane akty ślubów. O ile ten z Targowej Górki mogę odnieść do mojego drzewa, ponieważ wśród dzieci Antoniego Wleklińskiego miałem informacje o Teodorze, to w przypadku Wągrowca i Trzemeszna na chwilę obecną nie jestem w stanie "dopasować" tych par do drzewa, choć informacje te zapisałem na przyszłość, gdyby się okazało, że to również krewni moich przodków.
Niedawno udało mi się dotrzeć do aktu chrztu Antoniego (mojego 3x pradziadka!!!), który urodził się w 1833 r. w Morasku i został ochrzczony w kościele w Chojnicy (którego ruiny znajdują się na terenie poligonu Biedrusko). Idąc tym tropem, zweryfikowałem też wskazówkę podaną wcześniej przez Piotra, któremu w tym miejscu bardzo dziękuję za nakierowanie moich poszukiwań na ten teren, i na dzień dzisiejszy, na 99% jestem pewien, że zapis z Murowanej Gośliny dotyczy moich 4x pradziadków. Niestety, nadal brakuje wielu szczegółów, a tym bardziej boli mnie fakt braku ksiąg meldunkowych Kobylegopola, o czym wspominałem na początku.
Bądź co bądź, nie poprzestaję na tym i szukam dalej, a o efektach poszukiwań z pewnością napiszę. Niemniej wszelkie wskazówki i pomoc są mile widziane :)
Odpowiedz