Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Zarobki pracownika majatku w 1933 roku

30 sty 2016, 16:05

Czy ktoś może ocenić wysokość rocznych zarobków, które podaję niżej w stosunku do średnich zarobków w Polsce w 1933 roku?
Podane poniżej dane wzięte są z umowy o zatrudnienie kierownika gorzelni Jeziorki (majątek Góra) i zawierają informacje zarówno o gotówce jak i wynagrodzeniu w naturze

Zarobki kierownik gorzelni Jeziorki 1933 rok:
gotówka 120 zł miesiećznie + tantiemy
Tantiemy:
3/4 % od ceny wyprodukowanego i sprzedanego spirytusu surowego kontygentalnego
1/2 % od ceny wyprodukowanego i sprzedanego spirytusu surowego pozakontyngentowego
1/4 % wyprodukowanych i sprzedanych płatków ziemniaczanych
Deputat w naturze:
6 cetnarów pszenicy rocznie
26 cetnarów żyta rocznie
8 cetnarów jęczmienia rocznie
2 cetnary grochu rocznie
80 cetnarów ziemniaków rocznie
8 litrów mleka pełnego dziennie
Mieszkanie, opał i ogród wolne
Prawo trzymania 4-ch tuczników o wagach 2 szt. do 125 kg szt. i 2 szt o wadze do 60 kg szt.


Pozdrawiam
Marek Szymański

Ceny w 1931 r.

13 paź 2016, 08:38

Hej,
czy macie może w swoich notatkach jakieś przykładowe ceny towarów i usług w 1931 r. w Polsce? Udało mi się znaleźć kilka w Ogłoszeniach Magistratu m.Torunia z grudnia 1931 (http://kpbc.ukw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=73871):
1 kg chleba - 44 gr, 1 kg karkówki 1,60 zł, wołowina bez kości 2,20 zł, 1 kg szynki gotowanej lub wędzonej - 3,40 zł. Ciekaw jestem jednak cen innych towarów i usług - np. restauracji czy hoteli.

Re: Ceny w 1931 r.

14 paź 2016, 07:46

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=39151

Pozdrawiam,
Mirosława

Re: Ceny w 1931 r.

14 paź 2016, 11:16

W moim opracowaniu "Dzień po dniu w międzywojennym Poznaniu" w różnych latach (akurat 1931 nie ma :( ) podawane są ceny podstawowych artykułów spożywczych i odzieży a także zarobki więc można zorientować się doskonale na co było stać robotników.

wartość rubla ok 1870 roku

02 sty 2017, 21:00

Witam :)

W znalezionych dokumentach znalazłam informacje o tym, że za działkę z budynkami (7 morgów, 236 prętów nowopolskiej miary) we wsi Wrąbczynie zapłacono 780 rubli. Chciałabym wiedzieć jak to wyglądało w tamtych czasach, czy to normalna cena za taką działkę?
Pozdrawiam,
Paulina
Ostatnio edytowano 03 sty 2017, 09:12 przez Nessa, łącznie edytowano 1 raz

Re: wartość rubla ok 1970 roku

03 sty 2017, 08:19

Cz na pewno chodzi o rok 1970?
Pamiętam realia tych lat. Oprócz transakcji zawieranych w złotówkach odbywały się też, choć nieoficjalnie, w dolarach, ewentualnie w markach niemieckich. Ale ruble?

Re: wartość rubla ok 1870 roku

03 sty 2017, 09:11

oczywiście, że rok to pomyłka! powinno być 1870 !

już zmienione.

Re: wartość rubla ok 1870 roku

03 sty 2017, 12:26

Trochę wyrywkowych danych:
http://myvimu.com/exhibit/14444617-ceny ... ?ref=1023/

Re: Na powitanie

28 cze 2017, 09:24

witam,

Ceny w przeszłości

W Królestwie Polskim, w guberni lubelskiej, w powiecie janowskim w Księżomierzu - ładna posiadłość: dom w dobrym stanie, zabudowanie gospodarskie i 14 morgów gruntu w jednym kawałku - około 1.000 rubli,
gdy w Galicji koszt przekraczał 6.000 reńskich …
· w drugiej połowie XIX w. golenie u fryzjera kosztowało 10 kopiejek.
· 1890r - robotnik dziennie Warszawa ok. 55 kop, a stolarz 160 kop
· 1896 r - murarz " Lublin 128 - 153 kop
· 1895 r - korzec mąki pszennej Lublin 2 - 5 rubli;
grochu 9 - 10 rubli;
ziemniaków 1 - 2 rubli;
wykup patentu na handel obwoźny, co kosztowało ich 5 rubli i upoważniało do handlu we wszystkich guberniach. Po I wojnie światowej ochweśnicy handlowali na tak zwaną domokrążną książkę, zezwalającą na handel w całej Polsce.
1915-W tym czasie we wsi i okolicy była straszna drożyzna. Korzec żyta i jęczmienia kosztował po 12,5 rubla. "Licha krowa" kosztowała aż 137 srebrnych rubli, "dobra krowa" 300 rubli sr., sól po 10 kopiejek za funt, mydło - 1 rubel sr. 20 kopiejek za funt, spirytus jedna kwarta po 5 rubli srebrnych i jeszcze nie można było go dostać. W sprzedaży była jedynie mąka czarna. Ksiądz nie mógł dostać oliwy do kościoła. Wino z Gdańska kosztowało 2 marki. 21 listopada parafia nowogrodzka zorganizowała składkę zbieraną w całej Europie zwaną "dniem biskupim" na rzecz bezdomnych w wysokości 50 rubli srebrnych.

Porucznik 1898
Zamieszkałem na Pradze płacąc za dwupokojowe mieszkanie 12 rubli miesięcznie, na ul. Wileńskiej, naprzeciwko dworca kolejowego, który wtenczas nazywał się „Dworcem Petersburskim”. Miesięczne moje pobory składały się z t. zw. „żałowania” (czyli pensji podporucznika) 65 rubli, mieszkaniowych 14 rubli i 8 rubli na furaż dla konia. W Włocławku miałem złożone swego czasu przez dziada kilka tysięcy rubli, procenty z tej sumy zasilały moje dochody, a te kilka dodatkowych rubli razem z wyposażeniem zupełnie mi wystarczały. Na czasie może będzie kiedy przypomnieć ceny na niektóre towary konieczne do życia: bułka (kajzerka) kosztowała 2 kopiejki; funt szynki (450 gramów) 30 kopiejek, funt mięsa od 3 do 10 kopiejek, buciki (kamaszki typu oficerskiego) 5 rubli, cały mundur oficerski 45 rubli, kąpielisko 50 kopiejek i t. p.
4 główki kapusty ok. 1 kop;
garniec wódki ok. 6 rubli;
łokieć lnianego płótna Warszawa 30 - 50 kop;
chleba pytlowego funt Królestwo Polskie 4 kop;
razowego 3 - 4 kop;
mięsa baraniego ok. 12 kop;
cielęcego 11 - 15 kop; wieprzowego 10 - 16 kop; słoniny 14 - 17 kop;
masła 35 - 45 kop; mleka garniec ok. 30 kop; jaj 100 - 140 - 240 kop;
cukru ok. 55 kop; soli ok. 6 kop; pszenicy korzec Lublin 8 - 9 rubli,
żyta Warszawa 6 - 8 rubli· 1897 r. - 9 mórg ziemi w Księstwie Łowickim za 200 rubli.


http://myvimu.com/exhibit/14444617-ceny ... ?ref=1023/

Re: Ceny, cenniki, płace

07 wrz 2017, 07:03

witam,
ciekawa strona wszystko o cenach i wynagrodzeniach

http://genealog.mrog.org/wartosc_pieniadza.html

http://odkrywca.pl/sila-nabywcza-pienia ... 83850.html
Odpowiedz