Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

27 kwi 2011, 08:23

Bożenko, nasze zdjęcia nie umywają się do tych, które robi Twój Małżonek!, są amatorskie.
Parametry właściwych ustawień przyprawiają mnie o zawrót głowy. Ale i tą gorszą jakością
się "dzielimy", zawsze to jakiś obrazek przedstawiający minione czasy, i kawał historii.

Co do pytania Asi o cmentarz, to właśnie tak jest.
Patrząc na zdjęcie z rzutem poziomym rezydencji, to dokładnie cmentarz znajduje się w miejscu gdzie usytuowany był ogród.

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

27 kwi 2011, 18:39

DankaW napisał(a):
Obrazek

Na ile cegieł wówczas budowano mury???


Wygląda że na 4 cegły - ponad 1 metr !
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

30 kwi 2011, 18:24

Z Radlina pojechaliśmy jeszcze do Szypłowa.

Tam swe młode lata spędził mój pradziadek, pracując w majątku Władysława Taczanowskiego, (jest pochowany przy kościele w Mieszkowie) z pradziadkiem Ewy Rembikowskiej. Jeden z nich był koniuszym a drugi owczarzem.

Kiedy dwór został pobudowany i kto był jego właścicielem, przedstawiają zdjęcia.
Dziś stanowi prywatną własność, i przechodzi kapitalny remont.
Ze wzruszeniem oglądałam wnętrza i ogród.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ewo, te mury (bez dachu) pewnie pamiętają naszych pradziadków.

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

30 kwi 2011, 21:32

Nie będę tu chyba odosobniony,aby Ci nasza profesorowo ze Środy podziękowac za kolejną
interesującą serię fotek. I to jest to coś!

______________________________
Pozdrawiam - hentomal@senior

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

01 maja 2011, 10:11

Danusiu!

"Ewo, te mury (bez dachu) pewnie pamiętają naszych pradziadków."

Czworaki?

Zdjęcia pierwsza klasa. Byłam w Szypłowie w 2007 temu. W pałacu jeszcze (chyba?) były mieszkania komunalne. Pałac znajdował się w stanie tragicznym.
Dobrze, że jest właściciel i że zdecydował się na remont.
Tak to wyglądało
Obrazek
pałac

Obrazek
zabudowania gospodarcze

Dzięki za zdjęcia i przypomnienie Szypłowa.

Pozdrawiam

Ewa

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

01 maja 2011, 16:51

Zawsze ciesze sie bardzo na fotografie, dziekuje :) Danusia i wszyscy, ktorzy umieszczaja fotki ze swoich wycieczek i dziela sie a nami swoimi wrazeniami.
Nie ma nic lepszego dla mnie oddalonej od piekna naszej, kochanej Polski.
Pozdrowienia.

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

02 maja 2011, 06:17

W dzisiejszej GW informacja o pożarze pałacu w Sobótce, niedaleko Ostrowa Wlkp:
Groźny pożar ponad stuletniego pałacu w Sobótce (powiat ostrowski). Było sporo ognia i dymu, na szczęście nikomu nic się nie stało.

Spłonęły za to m.in. magazyny i archiwum - pałac jest siedzibą miejscowej stacji hodowli roślin.

- Pożar wybuchł po godz. 19. Było potężne zadymienie - mówi dyżurny wielkopolskiej straży pożarnej. W gaszeniu pożaru uczestniczyło aż dziewięć zastępów straży.

W budynku strażacy nikogo nie znaleźli. Pałac w Sobótce wybudowano w latach 1898-1899 dla Aleksandra von Stieglera. Nie wiadomo jeszcze, jak duże straty spowodował niedzielny pożar.

Więcej... http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001, ... z1LAYFGLvR

A tak wyglądał przed pożarem:
http://www.galeriawielkopolska.info/sobotka.html

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

03 cze 2011, 01:28

Witam - kolejny zabytek, ktory niszczeje.
http://www.walkowiak.pl/zamki_palace/Wi ... index.html

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

03 cze 2011, 01:52

Haniu swietny link. Co za miejsce!!! Ponoc kupiony w 2000 roku za 650 tys. Teraz niszczeje i wolanie jak pies na puszczy o pomoc wladz by wlasciciel cos zrobil. Rece opdaja. Tutaj troche linkow znalazlem a takze jeden ma stare zdjecie tego dworu.
http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=17988
http://www.sosnie.ovh.org/podstrony/ost ... wonek.html
http://www.sosnie.ovh.org/podstrony/ost ... wonek.html

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

09 cze 2011, 08:44

Coś w temacie...

Wierzenica
http://www.gloswielkopolski.pl/fakty24/ ... ,id,t.html
Przygodzice
http://www.gloswielkopolski.pl/fakty24/ ... ,id,t.html

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

23 paź 2011, 08:10

Witam.
Latem rozpoczął się kapitalny remont pałacu/dworu w Kołybkach gm. Damasławek w powiecie wągrowieckim.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

03 gru 2011, 09:52

Uprzejmie proszę Panią Gabrysię z Gniezna, która pisała do mnie w sprawie dworu w Pawłowie, o pilny kontakt na adres: oledrzy_nekla@wp.pl.
Wszystkie wysyłane do Pani maile ze zdjęciami powracają z powodu błędu na serwerze odbiorcy.
Pozdrawiam.
Jerzy

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

21 maja 2012, 00:34

Poniżej historia związana z dworkiem w Wierzycach, którą kiedyś wysłałem w PW panu Osypiukowi i którą na jego prośbę tutaj publikuję:

W latach osiemdziesiątych moi rodzice zupełnym przypadkiem poznali w Wolfsburgu Niemca Ulricha Kelma, ur. w 1918 roku. Jak się okazało, znał on doskonale Kostrzyn, skąd pochodzą (i gdzie mieszkali wówczas) moi rodzice. Ulli, bo tak nazywany był Ulrich, był on synem przedwojennego właściciela dworku w Wierzycach (w tej chwili nie pamiętam jego imienia, był to chyba Hubert lub Hugo Kelm). Budynek został wzniesiony przez dziadka bądź ojca Ullego. We "dworku" (piszę w cudzysłowie, ponieważ Kelmowie, którzy go wznieśli, nie byli przedstawicielami szlachty, a prawdopodobnie potomkami niemieckich kolonistów, zresztą dość zasymilowanymi) przed wojną mieścił się pensjonat wypoczynkowy (stylizowany na alpejską rezydencję). Zachowało się dość dużo fotografii tego budynku z okresu przed 1939. Fotografie wykonywał kostrzyński fotograf Kaczkowski (swoją drogą ojciec przyjaciółki mojej babci). Z opowiadań owej pani, jak i rodziny Kelmów, wynika, że przed wojną można było przepłynąć łódką kanałem ze stawu na posesji Kelmów do jezior Jeziercach.

Ulli, mimo swojego wieku i przebywania przez kilkadziesiąt lat w Wolfsburgu, władał wspaniałą polszczyzną. Miał, można powiedzieć, "polską duszę" - uwielbiał zabawę, żarty, miał ogromne poczucie humoru. Ulli mawiał, że jego babcia była Polką, nazywała się Grabowska i pochodziła z Baranowa pod Poznaniem. Wielokrotnie też wspominał, że przed wojną jego rodzina i on sam żył w zgodzie z okolicznymi Polakami. Mówił, że wraz z Polakami i Polkami bawił się na przedwojennych zabawach i tańcach. Kelm-senior z kolei przyjaźnił się z polskim księdzem z okolic Wierzyc, niestety nie wiem, z której miejscowości. Sielankę i zgodę polsko-niemiecką przerwała druga wojna światowa. Ulli mawiał, iż "wszystko zepsuł Hitler" i jest w tym sporo racji. W trakcie wojny jako osoba narodowości niemieckiej został zaciągnięty do Wehrmachtu i wysłany na front wschodni, gdzie stracił rękę. Ulli, z właściwym sobie poczuciem humoru, wspominał, że rękę stracił przez ciekawość, ponieważ wychylił się zza ściany budynku obok którego wybuchł granat. Po wojnie rodzina Kelmów z racji sytuacji międzynarodowej i politycznej nie mogła powrócić do Wierzyc, dlatego wyemigrowała na tereny późniejszej RFN - do Wolfsburga.

Na początku lat 90. udało nam się dotrzeć do mieszkającej w Wierzycach staruszki, Janiny Rurek, która była nianią Ullego. Była ogromnie wzruszona, kiedy po niemal 50 latach po zakończeniu wojny, dowiedziała się, że jej "podopieczny" żyje i mogła się z nim spotkać w rodzinnej miejscowości ich obojga - Wierzycach. Od tego czasu wzajemne kontakty zaczęły ponownie rozkwitać, Ulli kilkakrotnie odwiedzał rodzinne strony w asyście swojej małżonki - Herthy. Ulli namówił do odwiedzenia Wierzyc również swojego starszego brata Waltera, który bodaj w 1993 roku przyjechał do Polski wraz kilkorgiem dorosłych dzieci i wnukiem. Goście nocowali w naszym kostrzyńskim domu, część "rozmieszczona" została w domach naszych przyjaciół. Dzieci Waltera okazały się jeszcze bardziej sentymentalne i skore do wzruszeń niż dzieci Ullego. Jedna z córek Waltera, Godula von Bachhaus, szczególnie utkwiła mi w pamięci. Jest to osoba niezwykle sentymentalna, którą ukształtowały rodzinne opowieści i dramatyczne wydarzenia. Godula urodziła się na przełomie 1944 i 1945 roku w Wierzycach (jej rodzice mieszkali w dawnym budynku poczty przy szosie prowadzącej do Łubowa). W styczniu 1945 roku, gdy Armia Czerwona zbliżała się coraz bardziej, prawie wszyscy Niemcy w popłochu uciekali i kierowali się na zachód. Rodzina Waltera Kelma uciekała wozem w kierunku Poznania. Było bardzo mroźno, maleńkiej Goduli poważnie groziła śmierć z wyziębienia. Wówczas do wozu Kelmów podbiegła wspomniana wyżej Janina Rurek, dawna niania Waltera i Ullego, która wsunęła pod kołderkę małej Goduli butlę z gorącą wodą, ratując w ten sposób dziecko przed wyziębieniem. Niemka do dziś pisze listy do mojej babci i mnie, często wspomina, że zawdzięcza życie skromnej mieszkance Wierzyc. W latach 90. w trakcie wizyty w Polsce Godula spotkała z p. Janiną - było to niezwykle wzruszające wydarzenie, które, mimo iż byłem wówczas kilkuletnim chłopcem, dobrze zapadło mi w pamięć..

W latach 90. w trakcie wizyty Kelmów w Polsce budynek był w opłakanym stanie - odarty, brudny, rozsypujący się i podzielony na mieszkania były pracowników miejscowego PGR-u. W ciągu kilkunastu lat p. Helenie Beym udało się wydźwignąć posiadłość z ruiny, co niezmiernie cenię i podziwiam. Dawny dworek Kelmów jest teraz prawdziwą perłą Wierzyc. W 2008 roku, kiedy już mieszkaliśmy w Czachurkach, gościliśmy syna Waltera Kelma - Arno. Ostatni raz był tu w latach 90. (wraz z ojcem i rodzeństwem, m.in. Godulą). Choć urodził się już po wojnie i nie pamiętał Wierzyc, był bardzo zainteresowany rodzinnymi okolicami. Udało nam się zarezerwować dla niego nocleg w dawnym dworku należącym do jego dziadków, a obecnie do p. Heleny. Jak sam wspominał, było to dla niego wspaniałe przeżycie - ujrzeć budynek w pełnej krasie, odnowiony i wspaniale zrewitalizowany.

W 1995 roku w trakcie pogrzebu Ullego moi rodzice posypali jego trumnę ziemią z jego rodzinnych Wierzyc...

Mam zamiar ponownie nawiązać kontakty z Godulą i Arno, aby pomóc im odszukać przodków w Wielkopolsce. W XIX wieku wokół Kostrzyna mieszkało dużo Kelmów, ale nie wiadomo, czy byli oni spokrewnieni z tymi z Wierzyc.

Pozdrawiam,
Kuba Łabędzki

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

21 maja 2012, 06:30

Kubo, dziękuję za cudną opowieść...

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

21 maja 2012, 18:45

Kuba, piekna i bardzo wzruszajaca historia polsko-niemieckiej przyjazni
dziekuje bardzo
Ewa

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

21 maja 2012, 19:00

Łyżka dziegciu:
według zeznań Laseckiego, między innymi niejaki Hugo Kelm wskazał do rozstrzelania Polaków:
1.Stachowiaka Józefata
2.Ruska Romana
3.Surówkę Franciszka.
Byli to pracownicy leśni z Wierzyc. W celu ewakuacji przed naporem wojsk niemieckich prawdopodobnie zarekwirowali konie gospodarzy niemieckich. Za to w Nekli zostali rozstrzelani na dziedzińcu szkoły w dniu 12.09.1939 r.
Michał

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

05 cze 2012, 11:30

Witam.
Wyremontowany został pałacyk w Koninie gmina Lwówek.

Obrazek

Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

29 cze 2012, 23:04

Grzegorzu - palacyk sie prezentuje pieknie :!:

Podaje linki do palacu w Napachaniu, ktory jest na sprzedaz ponownie, w 2007 roku byl wystawiony za
4,5 miliona zlotych
http://en.otodom.pl/palac-super-lokaliz ... 44201.html

a w tym roku za 10 milionow zlotych
http://www.hitczyshit.pl/rankingi/338-N ... pachanie/1

Jestem ciekawa czy przez te lata wlasciciel cos robil czy to tylko jest inwestycja :?:

Pozdrowienia

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

29 lip 2012, 12:26

Nadal brak właściciela ,który zadbał by o remont ,utrzymanie zabytku itd...
Serce się kraje :( XVIII- wieczny Pałac w Wełnie, niszczeje i popada w ruinę.
Artykuł i zdjęcie pt."Dewastacja historycznego gmachu" w gazecia "Ziemia Obornicka"
http://www.oborniki.com.pl/index.php?dz ... &artykul=2

Pozdrawiam

Ela

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

23 sie 2012, 23:32

A oto linki do wyremontowanego Pałacu w TŁOKINI KOSCIELNEJ -(kALISKIE)
http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/ga ... ml#galeria

wspomnienie pracownika z majatku w Tłokinii Pani Marianny Przywarczak (obyczaje i życie w pałacu)wł.Ignacy Chrystowski
http://www.gruszki_eugeniusza.republika ... rczak.html

pozdrawiam

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

24 sie 2012, 00:03

Przeglądając strony wstecz natrafiłam na temat Szypłowa- również moi przodkowie są powiazani z ta miejscowoscią .
Musze koniecznie tam pojechać-ale kiedy!

46091 (Nowe Miasto)
1829.26/XI. (Szypłowo) GD. Kasper Malczewski dz-c Harbowa, mieszk. w Usłodzinach, mł. l. 26 x GD. v. Justyna Koczorowska c. Jana K. i Tekli z Kuczkowskich dz-ców Szypłowa(Kasper Malczewski to ojciec mojej prababki Józefy Malczewskiej)

46189 (Nowe Miasto)
1806.11/IV. (Szypłowo) Justyna Agnieszka, c. poprz. MD. Koczorowskich [Jana i Tekli], * 1/III. -- MD. Augustyn i MD. Agata Radońscy

pozdrawiam

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

26 sty 2013, 17:55

Wertując dzisiaj stronę internetową z wydarzeniami z Wielkopolski, natrafiłem na dość ciekawy artykuł. Ciekawy z tego powodu, iż rzecz się tyczy odremontowania pałacu w Konarzewie. Sądzę, że niektórych ten fakt zainteresuje :)

http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,13302517,Niemczycki_odremontuje_palac_w_Konarzewie__Mieszkancy.html#LokPozTxt

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

08 lip 2013, 09:31

Witam.
Swarzędzka Telewizja Kablowa
Odrestaurowany dwór w Wierzenicy gotowy do zwiedzania:
http://www.telewizja-swarzedz.pl/index. ... &p=f&i=731
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

07 wrz 2013, 17:35

Pałac w Łukowie należący do Grabowskich i Martinich w XIX w. pow.Oborniki Wlkp,
nie sprzedany,nadal należy do gminy ,której doskwiera brak środków na remont,
a pałac niszczeje.
Próba sprzedaży nie doszła do skutku.
http://www.oborniki.com.pl/index.php?dz ... &artykul=2

http://www.zabytki-nieruchomosci.com/1, ... lskie.html
Pozdrawiam
Ela

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

07 paź 2013, 18:23

Witam. Mógł by ktoś wstawić zdjęcia Dworku w ulejnie, będę wdzięczny. Pozdrawiam.

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

07 paź 2013, 18:33

Cześć.

Po pierwsze, na tym Forum panuje zwyczaj zapisany w regulaminie, że podpisujemy swoje posty.
Po drugie, o jaką miejscowość chodzi ? – Dworek, gdzie to jest???
Po trzecie – co to za obiekt – ulejno???.
Jeśli prosisz o pomoc, uszanuj panującą tutaj atmosferę i zasady.

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

07 paź 2013, 18:58

Oskar25 napisał(a):Witam. Mógł by ktoś wstawić zdjęcia Dworku w ulejnie, będę wdzięczny. Pozdrawiam.


Witaj Oskarze !

http://1000gp.ovh.net/~galerias/details.php?image_id=24

Pozdrawiam

Chrystian

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

07 paź 2013, 19:33

Dzięki, a jakieś od nowione zdjęcie tego dworku?

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

07 paź 2013, 19:54

Wcale nie wiem, czy ten objekt odnowiono ....

Chrystian

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

16 lis 2013, 17:13

Pare perelek z okolic Wagrowca:
http://www.gloswagrowiecki.pl/artykuly/ ... zamki.html
http://www.gloswagrowiecki.pl/artykuly/ ... zamku.html

Dwór w Stawianach wybudowany w 1854 roku

19 mar 2014, 20:16

Obrazek
:wink:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Po wiecej zapraszam do mej galerii pozdrawiam Jeśli temat zaśmieca forum proszę usunąć Pozdrawiam
https://plus.google.com/u/0/photos/1119 ... 593?sort=1 :wink:

Re: Dwór w Stawianach wybudowany w 1854 roku

20 mar 2014, 03:53

Bardzo wielka szkoda, ze kolejny obiekt z dziesiatek obiektow
przejetych przez nowych wlascicieli, marnieje i rozpada sie.
Pisalam niedawno o innym obiekcie w Poznaniu w tej samej a moze
gorszej sytuacji, teraz tutaj te zdjecia...to jest BARDZO BARDZO smutne.
Nowi wlasciciele kupuja czy odzyskuja te posiadlosci i obiekty ale w jakim
celu :?: Tyle lat stal dwor i mial sie dobrze, przyszlo "nowe" i po dworze.
Dziekuje za fotki.

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

11 maja 2014, 14:58

Dolny Slask boryka sie z podobnymi problemami. Tutaj jest pare nagran o "opiece" nad zabytkami:
http://www.tripsoverpoland.eu/blog/2014 ... 2-B1PldWyE

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

09 paź 2014, 21:39

Bardo się cieszę, że mamy wspólnego przodka. Kacper Malczewski i Justyna Koczorowska byli rodzicami Nikodema. Wymieniona przez Panią Józefa była siostrą mojego prapradziadka. Nikodem miał cztery córki i jednego syna. Jedną z córek była Emilia, matka mojej babki Janiny. Emilia wyszła za mąż za Stanisława Chrzanowskiego h.Poraj.
Może ma Pani jakiekolwiek informacje o Chrzanowskich , rodzinie mojej babki? Będę wdzięczna za odpowiedż.
Pozdrawiam, łączę wyrazu szacunku.
Ewa

Z zabytków polskiego budownictwa drewnianego

09 wrz 2017, 12:36

Jlustracja Polska 1931.03.01 R.4 Nr22 - 9/52
Jak wyglądał drewniany dwór polski:
Obrazek
Obrazek

Re: Ratujmy dwory wielkopolskie

09 wrz 2017, 23:09

Ewa ! napisz do mnie mam informacje o rodzinie Stanisława Chrzanowskiego.

Pozdrawiam
Odpowiedz