Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Szpital Psychiatryczny w Owińskach

25 lis 2012, 18:43

Poszukuje informacji na temat dokumentacji pozostalej po szpitalu psychiatrycznym w Owinskach. Czy ktos moze wie czy zachowala sie jakas dokumentacja z okresu istnienia tego szpitala. W 1938 (na rok przed likwidacja tego miejsca) prawdopodobnie zmarla tam jedna z moich przodkin. Bylabym zainteresowana potwierdzeniam tej wiadomosci.
Dziekuje za pomoc,
Aga

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

25 lis 2012, 19:10

Agnieszko,

W tym wątku:
viewtopic.php?f=5&t=5658&p=51973
znajdziesz kilka informacji i linków dotyczących szpitalu w Owińskach w tym okresie.
Wydaje mi się że temat był też obecny w innych wątkach na forum - jakoś nie mogę się ich doszukać w tej chwili.

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

25 lis 2012, 21:10

Pieknie dziekuje. bede poszukiwac dalej
Aga

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

04 mar 2014, 19:50

Poznański IPN poszukuje informacji na temat zbrodni z 1939 roku
http://epoznan.pl napisał(a):Około 1000 pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Owińskach zostało zamordowanych przez funkcjonariuszy Niemieckich w listopadzie 1939 roku - Jest o przestępstwo z artykułu 1 pkt 1 dekretu z dnia 31 sierpnia 1944 roku o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego - informuje dr Natalia Cichocka, asystent prasowy poznańskiego oddziału IPN.

Prokurator prowadzący sprawę poszukuje osób posiadających informacje o zbrodni, a także dokumentów na ten temat - W zainteresowaniu prokuratora prowadzącego przedmiotowe postępowanie pozostają również wszelkie dokumenty odnoszące się do tematyki prowadzonego śledztwa - dodaje Cichocka. Osoby posiadające informacje mogą kontaktować się telefonicznie pod numerami 61 835 69 06 lub 61 835 69 13, a także listownie pod adresem: Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu, 61 – 487 Poznań, ul.Rolna 45.

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

11 paź 2014, 08:45

Nowi świadkowie ws. mordowania pacjentów szpitala w Owińskach w 1939 r.

onet.pl napisał(a):Kilkadziesiąt osób posiadających informacje ws. zamordowania tysiąca pacjentów szpitala psychiatrycznego w Owińskach (Wielkopolskie) zgłosiło się do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu po apelu w sprawie toczącego się śledztwa.

Pacjenci z Owińsk zostali zagazowani w Forcie VII w Poznaniu w październiku i listopadzie 1939 r. Według historyków, był to pierwszy przypadek użycia gazu do masowego mordowania ludności cywilnej.

W marcu br. badająca tę sprawę Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu zaapelowała o pomoc do wszelkich osób mających jakiekolwiek dane na temat pacjentów z Owińsk. Poszukiwani byli przede wszystkim członkowie rodzin pomordowanych, oraz świadkowie wydarzeń.

Jak poinformowała Natalia Cichocka z poznańskiego oddziału IPN, po apelu prokuratora prowadzącego śledztwo zgłosiło się kilkadziesiąt osób posiadających informacje na temat tej zbrodni.

- Aktualnie prowadzone czynności śledcze koncentrują się na przesłuchiwaniu tych osób i, na podstawie ich zeznań, ustalaniu listy pacjentów Zakładu Psychiatrycznego w Owińskach. W przeciwieństwie do placówek w Kościanie czy w Gnieźnie, w Owińskach nie zachowała się bowiem żadna dokumentacja dotycząca pacjentów - powiedziała Cichocka. Według śledczych, Niemcy prawdopodobnie zniszczyli wszystkie dokumenty.

Śledztwo w sprawie zagłady w Owińskach jest prowadzone od 1998 roku. Zostało wyłączone z postępowania dotyczącego mordów na pacjentach takich szpitali w całym Kraju Warty.

Do tej pory przesłuchano m.in. pracowników obsługi szpitala. Wśród kilkunastu przesłuchanych dotąd świadków nie było jednak nikogo spośród rodzin pomordowanych. Śledztwo przez pewien czas było zawieszone, podjęto je w listopadzie 2013 roku. Część materiałów w tej sprawie udało się pozyskać od strony niemieckiej.

Szpital w podpoznańskich Owińskach był jednym ze szpitali psychiatrycznych zlikwidowanych przez hitlerowskie władze w Kraju Warty. Osoby przebywające w Owińskach zostały zamordowane w bunkrze Fortu VII w Poznaniu.

Zamykano je w uszczelnionym pomieszczeniu, do którego doprowadzono gaz. Następnie ciała były zakopywane w masowych grobach. Jednostką odpowiedzialną za wymordowanie chorych było SS Sonderkommando Lange, nazwane tak od nazwiska dowódcy Herberta Lange.

Rodziny pomordowanych informowano, że ich bliski zmarł, lub został przeniesiony do innej placówki. W następnych latach wojny ciała ofiar zostały odkopane i spalone, by zatrzeć ślady zbrodni.

Pacjentów innych zakładów psychiatrycznych w Kraju Warty mordowano przy użyciu specjalnego samochodu - komory gazowej. Taki samochód wykorzystywano prawdopodobnie również przy zabijaniu pacjentów z Owińsk.

Według szacunków, od listopada 1939 roku, w ciągu kilku miesięcy Niemcy wymordowali ok. 4 tys. pacjentów szpitali psychiatrycznych w Kraju Warty.

W późniejszym etapie, do uśmiercania chorych i niedołężnych wykorzystywano zabójcze zastrzyki, zatrute jedzenie, lub głodzono ich na śmierć. Według szacunków, do końca sierpnia 1941 r. wymordowano około 6 tys. pacjentów szpitali i ośrodków dla osób starszych. Wśród nich było ok. 3,3 tys. osób ze szpitala w Kościanie i 1,3 tys. ze szpitala w Dziekance k. Gniezna. Ofiary grzebano w lasach. Nie wszystkie miejsca pochówku zostały ustalone.

Do niedzieli w Poznaniu trwa w międzynarodowa konferencja "Medycyna w okupowanej Polsce w cieniu nazizmu". Zorganizowano ją jako hołd ofiarom w 75. rocznicę zapoczątkowania procesu zagłady osób chorych psychicznie.

- W specjalnie przystosowanym bunkrze w Forcie VII zastosowano po raz pierwszy tlenek węgla przy pomocy, którego uśmiercono 400 chorych w tym 27 pacjentów kliniki psychiatrycznej Szpitala Miejskiego w Poznaniu. To dramatyczne wydarzenie zapoczątkowało masową eksterminację tysięcy chorych psychicznie na okupowanych ziemiach polskich, oraz na terenie III Rzeszy - powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji prof. Michał Musielak.

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

14 paź 2014, 17:54

Witam.Odpowiadam na prosbe.Moj wuj Kazimierz Rausch ur.1896r Poznan.zostal oddany do Zakladu w Owinskach 1925r.i sluch onim zaginal.Jego rodzice to Rausch Jakob-1863r.i matka Magdalena zd.Majer-1865-Poznan.Mieszkali na Debcu.To wszystko co wiem.Pozdrawiam Irena

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

22 lis 2016, 08:22

Witam! Poszukuję informacji o szpitalu w Owińskach z okresu międzywojennego, aż do zlikwidowania szpitala jesienią 1939 roku. Jak działał szpital, a szczególnie jakie były tam warunki życia dzieci, czy była tam jakaś szkoła, jakieś zajęcia dydaktyczne, odwiedziny krewnych/rodziców? W latach 30-tych przebywała tam dziewczynka - moja krewna, która została zamordowana jesienią 1939 roku. Chciałabym mieć jak najpełniejszy obraz tego, jak wyglądały ostatnie lata jej młodego życia. Będę wdzięczna za każdą wskazówkę.

Pozdrawiam
Anna

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

07 gru 2016, 12:16

Witam! Poszukuję jakichkolwiek fotografii dotyczących szpitala psychiatrycznego w Owińskach (starej i nowej części) z lat 1930-1939. W tym czasie przebywała tam moja krewna. Znaleźć można ilustracje sprzed I Wojny św., lub współczesne. W dwudziestoleciu wojennym szpital jakby nie istniał... A przecież był, funkcjonował, dopóki jesienią 1939 roku nie wydarzyła się tragedia.

Pozdrawiam
Anna Drętkiewicz

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

28 gru 2016, 15:12

W Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej jest artykuł o szpitalu w Owińskach pt. "Godzina w Owińskach". Podaję link do tego artykułu (str. 4-10)

http://www.wbc.poznan.pl/Content/272021/index.djvu

Pozdrawiam
Anna Drętkiewicz

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

03 sty 2017, 13:57

Niedawno trafiły do Archiwum "Zapisy zgonów 1938 - 1939 pacjentów Wojew. Zakładu Psychiatrycznego w Owińskach" - odpis księgi zabranej przez Niemców. Dokument obejmuje 43 zapisy od 10.10.1938 do 18.11.1939.

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

03 sty 2017, 17:22

Witam, a w jaki sposób można dotrzeć do tego dokumentu? O jakie archiwum chodzi?
Pozdrawiam.

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

05 sty 2017, 21:05

anna_dre napisał(a):Witam, a w jaki sposób można dotrzeć do tego dokumentu? O jakie archiwum chodzi? ...

W Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Nie napisałem tego, gdyż przyjąłem, że będzie oczywiste dla uczestników forum, iż dokument jest w archiwum, które nieformalnie reprezentuję na forum, co z resztą zaznaczone jest w moim podpisie pod postem. Mogę Pani pokazać ten dokument jeśli zjawi się Pani w Archiwum, z tym że w styczniu będę na miejscu jedynie we wtorki i piątki.
Serdecznie pozdrawiam

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

09 cze 2017, 17:40

Caly teren bylego szpitala psychiatrycznego w tym 3 budynki jest na sprzedaz.
http://dom.gratka.pl/tresc/402-67412897 ... inska.html

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

09 cze 2017, 18:00

To ciekawe, bo budynek przejęła fundacja Srebrne Lata, która miała tam utworzyć dom dla samotnych seniorów.

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

10 cze 2017, 07:22

Heniu, widocznie nie wyrobili ze swoim pomyslem, to jednak wymaga milionowych nakladow na remont itd. a fundacja na koniec roku 2016 poniosla nawet starty 25 tysiecy zl.

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

09 wrz 2017, 02:33

Jlustracja Polska 1930.12.07 R.3 Nr10 - 10/1
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

11 wrz 2017, 13:36

Bardzo dziękuję!

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

14 wrz 2017, 13:29

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... =&lp=6&QI=
Rapport dowodzący konieczność i wskazujący zasady erygowania odpowiadającego potrzebie Wgo Księstwa Poznańskiego instytutu pielęgnowania obłąkanych i połączenia onego z istniejącym już w Owińskach instytutem leczenia obłąkanych
od str.35 do str.53\

Wykaz nazwisk, miejscowości itp.
przykładowo:
str.35
Obrazek
str.43
Obrazek


edit:
dopisałam link
Ostatnio edytowano 14 wrz 2017, 14:43 przez bugakg, łącznie edytowano 2 razy

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

14 wrz 2017, 13:34

To bardzo ciekawy dokument. Z którego jest roku i gdzie można go znaleźć?
Pozdrawiam
anna_dre

Re: Szpital Psychiatryczny w Owińskach

14 wrz 2017, 13:40

Dopisałam ten raport, żeby nie powielać wątków dotyczących Szpitali Psychiatrycznych.
...
Przepraszam, już powyżej wpisałam link.
Rok 1843
Odpowiedz