Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

31 sie 2017, 06:49

Moi Drodzy! Z przyjemnością dzielę się z Wami nowym projektem naukowym – listą ofiar II wojny światowej w Poznaniu 1939-1945 zarejestrowanych w USC w Poznaniu w latach 1939-1945. Wspólnie z Joanną Lubierską (Asik) opracowaliśmy wykaz prawie 4800 nazwisk – zamordowanych, poległych, zabitych w wyniku działań wojennych i hitlerowskiego terroru w Poznań. Projekt jest realizowany w ramach zadań naukowych PAN Biblioteki Kórnickiej.
Książka będzie dostępna pod koniec tego roku, natomiast 1 września 2017 r. (piątek) zapraszam na spotkanie o godz. 16.00 w Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, gdzie będę prezentował wyniki badań. W spotkaniu weźmie udział Pan Zbigniew Hoffmann Wojewoda Wielkopolski. Zapraszam!
Wielkopolski Urząd Wojewódzki
sala im. Witolda Celichowskiego
budynek C
III piętro
godz. 16.00
1 IX 2017 r. piątek

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

31 sie 2017, 15:18

Lukaszu spadliscie mi razem z Asia jak z nieba :D Czy macie nazwisko Klemens Kaczmarek syn Franciszka i Marianny, zabrany przez Gestapo w styczniu 1940 na Fort VII, zmarl w marcu 1940 jak powiadomili Niemcy telefonicznie USC dopiero w styczniu 1945 roku, jak juz sie szykowali do ucieczki. Uznany za zmarlego 20 pazdziernika 1952 przez Sad Powiatowy w Poznaniu na wniosek wdowy, poniewaz nie bylo aktu zejscia. Co ma USC w Poznaniu, jestem bardzo ciekawa.
Wielka szkoda, ze na spotkanie sie nie wyrobie, szkoda, ze tak pozno o tym informacja albo moze przeoczylam wczesniej :(

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

31 sie 2017, 21:55

Dzień dobry,
niestety - jest tylko Klemens Kaczmarek, ur. 18 I 1906 Wronki, zgon 15 IV 1945, urzędnik miejski, zgon z powodu postrzału lewego ucha, zam. w Poznaniu Łukaszewicza J. 18/1, USC 1838/1945. To pokazuje, że większość zgonów nie była zgłaszana... lista liczy 4800 nazwisk, na pewno jest niepełna
Pozdrawiam
Łukasz

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

01 wrz 2017, 08:07

Lukaszu, wielka szkoda, ze nie zostaly wlaczone w projekt dokumenty sadowe rozpraw /o uznaniu za zmarlych/, za lata od 1945 do 1955 ? ze Sadu Powiatowego dla miasta Poznania w Poznaniu.
Wasza lista jest niepelna jak sam piszesz. Moze pokusicie sie w przyszlosci o przebadanie dokumentow sadowych i powiekszenie listy ?
Oczywiscie gratuluje :!:

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

01 wrz 2017, 08:15

Zgadza się - lista jest niepełna. To jest tylko odzwierciedlenie zespołu archiwalnego i tak jak w tytule - wg USC Poznań. To pomoc naukowa dla poszerzonych badań. Od czegoś trzeba zawsze wyjść, a ustalenie pełnej listy to zadanie dla zespołu ludzi. Ale kto wie w przyszłości :-) Liczymy się z tym, że będzie tam wiele braków i nieścisłości, ale w nauce, w historii - nic nie jest zamknięte :-) Pozdrawiam !

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

01 wrz 2017, 20:25

http://wtkplay.pl/video-id-34266-78_roc ... _swiatowej

http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,3600 ... fiary.html
Gazeta Wyborcza Poznań www 01.09.2017 napisał(a):Żadne inne miasto w Polsce nie ma takiej publikacji. Poznań jako pierwszy wyda listę ofiar z czasu okupacji - zapowiada dr Łukasz Jastrząb, który wraz z Joanną Lubierską przygotował dokumentację cywilnych ofiar II wojny światowej.

Książka ukaże się w grudniu nakładem Biblioteki Kórnickiej PAN. Patronatem objął ją wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. W piątek dr Jastrząb zaprezentował jej przesłanie w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

– Znajdą się w niej nazwiska prawie 4800 cywilów, którzy zostali zamordowani podczas wojny w naszym mieście. Będą to dane osób, które zginęły podczas nalotów w 1939 r., w 1941, a także w 1944 r., które zamordowano w areszcie przy ul. Młyńskiej, w więzieniu na Ratajczaka [w przedwojennym Prezydium Policji – red.], w obozie w Żabikowie, w Forcie VII lub które zginęły w trakcie walk o Poznań zimą 1945 roku – zapowiada Jastrząb. – Ludzie ci ginęli w trakcie rozstrzeliwań, tortur czy w nazistowskich więzieniach.
Nowe dane z IPN

Skąd autorzy książki zdobyli dane ofiar? – Ze specjalnego zbioru, przechowywanego obecnie w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – wyjaśnia dr Jastrząb. – Jest to kartoteka, wykonana w latach 70. ub. wieku, prawdopodobnie na potrzeby ówczesnej Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich Przeciwko Narodowi Polskiemu [komisja weszła w skład pionu śledczego IPN – red.]. Kto to wykonał, nie wiadomo. To kilkanaście teczek, zawierających kartonowe karty formatu A4, gdzie spisano dane z aktów zgonu z poznańskiego Urzędu Stanu Cywilnego, które zostały udokumentowane przez Niemców lub zgłoszone przez Polaków.

Publikacja zostanie wydana w formie słownikowej. – Będą tam: imię i nazwisko danej osoby, data jej narodzin i śmierci, wykonywany zawód, adres zamieszkania oraz przyczyna śmierci. A także: wzmianka o tym, kto zgłosił zgon – mówi Jastrząb. Jak tłumaczy, celem książki jest ocalenie ofiar od zapomnienia: – Te informacje są najcenniejsze dla rodzin zamordowanych.
Nie podawali prawdziwych powodów śmierci

„Wyborcza”: Podawane przez okupantów przyczyny śmierci brzmiały często eufemistycznie, nie oddawały prawdziwego powodu śmierci.

Dr Jastrząb: – To prawda. Większość podawanych przez Niemców przyczyn zgonu brzmiała: „osłabienie serca”, „ogólne osłabienie”, „niewydolność układu krążenia”.

O wysokiej śmiertelności panującej w hitlerowskich miejscach kaźni świadczy fakt, że w samym tylko areszcie przy ul. Młyńskiej w ciągu zaledwie jednego roku pielęgniarz zgłosił ponad 500 zgonów.

Zdaniem poznańskiego historyka, lista 4800 ofiar nie zawiera wszystkich ofiar zbrodniczej machiny aparatu hitlerowskiego w Poznaniu. – To są tylko nazwiska zgłoszone przez okupanta, zarejestrowane przez nich – tłumaczy dr Jastrząb. – Myślę, że tak naprawdę znamy zaledwie połowę prawdziwej liczby zamordowanych w czasie wojny poznaniaków. Ostrożne szacunki mówią nawet o 11-12 tysiącach ofiar. Bardzo trudno ustalić to precyzyjnie. Nasza lista nie zawiera też danych osób, które zostały zgłoszone po wojnie w celu sądowego potwierdzenia zgonów.

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

02 wrz 2017, 07:30

Witam miasto Gdynia już od paru lat prowadzi projekt II wojna Światowa i Posiada Spis ludności którzy zginęli.
http://www.2wojna.gdynia.pl/index24a3.html

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

02 wrz 2017, 09:24

Do rodzin docierały nieoficjalnie takie rzeczy:
Obrazek

To skan z oryginału kartki, która dotarła do mojej Babci w październiku 1944 z informacją o losie jej siostry. Niestety nie wiem kto ją napisał i jak dotarła do Babci. :(

Maria Libek została wraz z mężem Wacławem aresztowana w lipcu 1944. Wacław z Żabikowa trafił do Gross-Rosen, a później do Dora-Mittelbaum. W 1947 roku na wniosek syna został uznany za zmarłego.

Dopiero kilka lat temu udało mi się ustalić, że zginął w kwietniu 1945 roku.
"Zgodnie z raportem dowódcy 102 Dywizji Piechoty APO 339 U. S. Army z dnia 25 kwietnia 1945r., nazwisko: LIBEK, Waclaw, urodzony 22.09.1901r., numer więźnia 58871, widnieje na liście straconych więźniów obozu KZ Mittelbau, Kommando Dora w czasie masakry Isenschnibber Feldscheune"

(ponad 1000 osób spalonych w stodole :( ).

Tak się zastanawiam dlaczego w latach siedemdziesiątych nie poruszano tematu osób takich jak Wacław Libek uznanych sądownie za zmarłych? Tym bardziej, że już w 1946 roku na tablicy pamiątkowej w Domu Tramwajarza uznano go za ofiarę wojny.

A jak widać i dziś nie ma ich na LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU???

Pozdrawiam
Marek Szymański
Ostatnio edytowano 02 wrz 2017, 15:42 przez Gejtawy, łącznie edytowano 1 raz

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

02 wrz 2017, 13:06

W razie czego sluze, skanami oryginalnych dokumentow ze sprawy o uznanie za zmarlego brata mojego dziadka, miedzy innymi takze skanem dokumentu /po niemiecku/ z Der Standesbeamte Posen ze stycznia 1945 roku powiadamiajacego wdowe o zgonie jej meza, ktory nastapil kilka lat wczesniej, tak jak pisalam wyzej.

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

03 wrz 2017, 16:23

Opracowuję biogramy lekarzy weterynarii, którzy zginęli/polegli lub zostali zamordowani w okresie II wojny. W wydawnictwie jest książka Niepowtarzalni z Wielkopolski prezentująca 51 lekarzy weterynarii, którzy znajdą się na Tablicy Pamięci umieszczonej na siedzibie Wielkopolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Poznaniu. Czy istnieje możliwość sprawdzenia Pana spisu, czy przypadkiem nie pominąłem kogoś?
Włodzimierz Gibasiewicz

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

05 wrz 2017, 16:21

W imieniu Pana Karola Górskiego zamieszczam prośbę o skorygowanie nazwiska jednego z zamordowanych :
Śp. Leon Stróżczyński (1893-1942) wyrokiem Sądu Specjalnego w Poznaniu został skazany na śmierć za pomoc więźniom z Obozu Pracy Przymusowej dla Żydów w Krzyżownikach (Steineck). Wyrok wykonano 14. 12. 1942 r. przez zgilotynowanie w więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu, a ciało skremowano w dzisiejszym Collegium Anatomicum przy ob. ul. Święcickiego.
W literaturze przedmiotu nazwisko skazańca występuje w niemieckim, błędnym brzmieniu - najczęściej jako Stroszczynski lub Stroszczyński - i ten błąd powielany jest od czasów okupacji po dzień dzisiejszy we wszystkich publikacjach, nawet w poważnych opracowaniach historycznych (vide IPN - Katowice).
Próbę sprostowania tej pomyłki podejmuje konsekwentnie dr Karol Górski - mieszkaniec osiedle Krzyżowniki/Smochowice - badacz losów mieszkańców osiedla Krzyżowniki (Steineck) podczas II wojny światowej.

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

05 wrz 2017, 18:30

Witaj Magdo,

Spodziewam się, że niejedno nazwisko zapisane jest błędnie.
Choćbyśmy chcieli, nie jesteśmy w stanie przeprowadzić korekty nazwisk, bo wymagałoby to dotarcia do różnych, innych źródeł. Tymczasem zindeksowaliśmy nazwiska w oryginalnym zapisie i z jednego zasobu - akt znajdujących się w IPN i sporządzonych w latach 70. XX wieku na podstawie aktów zgonu z poznańskiego Urzędu Stanu Cywilnego, które zostały udokumentowane przez Niemców lub zgłoszone przez Polaków.

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

05 wrz 2017, 21:00

Asiu , ja rozumiem, ale....
....jeśli zapis jest z błędem. Posiada go rodzina i może służyć oryginalnym zaświadczeniem i swoją wiedzą oraz dokumentami to chyba można, albo trzeba by było zrobić dopisek typu: prawidłowe nazwisko straconego..... Nie chodzi tylko o ww. pana, lecz o każdy taki przypadek, który ktoś zgłosi. Wiem, że się wymądrzam. Wiem jak wielką pracę wykonaliście. Doceniam, podziwiam i jestem pełna szacunku do Waszego dokonania. Czy jednak ten Wasz spis nie byłby, czy nie jest szansą do wyprostowywania? Wiadomo, że Niemcy nie mieli czcionek typu ó, ż i często zapisywali fonetycznie nawet nie brzmienie lecz to co z tego brzmienia zrozumieli. To tylko moje przemyślenie.
Czy taka osoba jak Leon Stroszczynski w spisie jest?
Przesyłam również serdeczności i wyrazy uznania

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

06 wrz 2017, 09:06

Gejtawy napisał(a):A jak widać i dziś nie ma ich na LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU???

Pozdrawiam
Marek Szymański


Chciałbym ponownie wyjaśnić, że jest to lista zgonów ZAREJESTROWANYCH W USC W POZNANIU 1939-1945, a nie lista Poznaniaków, ofiar wojny... Tytuł książki jest wyraźny i klarowny... zrobienie pełnego wykazu to praca na lata i dla zespołu ludzi. W Gdyni taką listę robiło 7 instytucji! Tym wpisem zamykam wątki z pytaniami o ofiary zmarłe poza Poznaniem, bo metodologicznie wszystko jest w porządku

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

06 wrz 2017, 12:58

Zgadza się. Tytuł postu jest jasny i klarowny.
Łukasz Jastrząb
Tytuł: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIUPostNapisane: 31 sie 2017, 06:49

Do kogo mieć pretensje o to, że czytający nie wiedzieli co autor miał na myśli?

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

06 wrz 2017, 15:07

Czytający mogą mieć pretensje do siebie, jeżeli sugerują się tylko tytułem, nie czytając treści posta, w którym w pierwszym zdaniu jest wyraźnie napisane ..." listą ofiar II wojny światowej w Poznaniu 1939-1945 zarejestrowanych w USC w Poznaniu w latach 1939-1945".

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

06 wrz 2017, 16:15

Chyba to te akta IPN nie bardzo solidnie sporządzono, skoro rodziny mają akta stanu cywilnego o zgonie bliskich osób a w wykazach ich nazwisk brak ?. Trudno mieć zastrzeżenia do autorów.

krysia

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

06 wrz 2017, 17:16

To jest odwzorowanie zespołu archiwalnego, który ma taki zasób a nie inny. Tak to jest w metodologii badań, jak ktoś nie rozumie, to trudno. Rodziny mogą mieć akty zgonów, których nie ma w IPN i to nie jest błąd autorów. To jest prezentacja zespółu archiwalnego. Proszę to w końcu zrozumieć...W ŚWIETLE AKT USC W POZNANIU

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

06 wrz 2017, 17:20

Gejtawy napisał(a):Zgadza się. Tytuł postu jest jasny i klarowny.
Łukasz Jastrząb
Tytuł: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIUPostNapisane: 31 sie 2017, 06:49

Do kogo mieć pretensje o to, że czytający nie wiedzieli co autor miał na myśli?

Pozdrawiam
Marek Szymański


Z tego wynika, że tylko Marek Szymański nie zrozumiał, bo w poście jest wszystko wyjaśnione. Może mieć pretensję sam do siebie.

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

06 wrz 2017, 18:31

Szanowny Panie Łukaszu.

Dlaczego Pan manipuluje?

Dlaczego nie napisze Pan o tym, że rozmawiałem z Panem telefonicznie 31 sierpnia kilka godzin po pojawieniu się postu i zwróciłem Panu uwagę, że nadużyciem jest temat gdyż wprowadza w błąd? Że przydałoby się wyjaśnienie.
Rozmowa trwała kilkadziesiąt minut i są osoby, które o tej rozmowie i o jej treści wiedzą od dnia tej rozmowy czyli od 31 sierpnia.

Dlaczego Pan nie informuje, że wytłuszczenie fragmentu
listą ofiar II wojny światowej w Poznaniu 1939-1945 zarejestrowanych w USC w Poznaniu w latach 1939-1945.
pojawiło się po naszej rozmowie i pojawieniu się postu Hani?

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

06 wrz 2017, 20:47

Przede wszystkim Łukasz nie manipuluje i sugerowałabym bardziej ważyć słowa.

Wyjaśnił już chyba jaki materiał wzięliśmy razem na warsztat. Ja kilka postów wyżej również.

Nie rozumiem co ma do rzeczy napisanie kiedy i co zostało wytłuszczone, a także kto wie o jakiejś tam rozmowie telefonicznej.
Nie to jest przedmiotem dyskusji tylko książka powstała z zasobów IPN.

Kompletności zasobu IPN-owskiego nie podejmę się oceniać i myślę, że Łukasz podobnie. Uważam, że powstała ciekawa publikacja, którą, zanim się oceni, trzeba by chociaż pobieżnie przejrzeć, a już na pewno przeczytać wstęp.

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

06 wrz 2017, 21:15

Asiu ja odebrałem to jako manipulację i odpowiadam za swoje słowa.

A przy okazji jaki jest tytuł książki? Bo jest powoływanie się na tytuł, a nigdzie on nie pada. Nie ma go nawet w artykule GW.

Pozdrawiam
Marek Szymański

PS. Ja naprawdę nie oceniam wydawnictwa i chętnie się z nim zapoznam dokładniej. Również ze wstępem.

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

06 wrz 2017, 21:25

Marku,

tytuł książki, która ma się ukazać do końca roku brzmi:

Ofiary terroru i działań wojennych w Poznaniu 1939-1945.

Mam nadzieję, że okaże się ciekawa i przydatna. Włożyliśmy w nią naprawdę dużo czasu i pracy (głównie po nocach).

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

07 wrz 2017, 12:48

Asiu,
czy mogę prosić o sprawdzenie:
Agnieszka Gierlachowska - siostra mojej mamy, więźniarka KL Ravensbrück,
Stanisław Gierlachowski - szwagier mojej mamy, Powstaniec Wielkopolski, więzień Fortu VII.

Serdecznie pozdrawiam - Eugenia Świetlińska

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

08 wrz 2017, 18:44

Witam. Super pozycja.Posiada dane, które przez całe dekady były poszukiwane przez moją rodzinę.Jest w zapisie nieścisłość dotycząca mojego krewnego Stefana Dziekańskiego.Otóż jako zgłaszająca podana jest Zofia Dziekańska z domu Podemska-żona.Zofia Podemska była z domu Wasiewicz ur.w 1900 roku i żoną Henryka Podemskiego od 1930 - 1995 roku.Stefan Dziekański w chwili śmierci był kawalerem ,narzeczonym Herminii Chmielewskiej i ojcem jej córki Julii urodzonej w 1941 Roku.Po wojnie chcieli zalegalizować małżeństwo.Nie wiem gdzie nastąpił błąd w tym zapisie,może wcześniej przy przepisywaniu z akt USC.Czy jest możliwość to sprawdzić ? Pozdrawiam juras

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

11 wrz 2017, 06:44

Pełny tytuł książki brzmi: "Ofiary terroru i działań wojennych 1939-1945 zarejestrowane w księgach zgonu
Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu"

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

11 wrz 2017, 06:48

juras napisał(a):Witam. Super pozycja.Posiada dane, które przez całe dekady były poszukiwane przez moją rodzinę.Jest w zapisie nieścisłość dotycząca mojego krewnego Stefana Dziekańskiego.Otóż jako zgłaszająca podana jest Zofia Dziekańska z domu Podemska-żona.Zofia Podemska była z domu Wasiewicz ur.w 1900 roku i żoną Henryka Podemskiego od 1930 - 1995 roku.Stefan Dziekański w chwili śmierci był kawalerem ,narzeczonym Herminii Chmielewskiej i ojcem jej córki Julii urodzonej w 1941 Roku.Po wojnie chcieli zalegalizować małżeństwo.Nie wiem gdzie nastąpił błąd w tym zapisie,może wcześniej przy przepisywaniu z akt USC.Czy jest możliwość to sprawdzić ? Pozdrawiam juras


Dzień dobry,
dziękujemy za miłe słowa. Taka osoba zgłaszająca zgon wpisana jest na karcie. Nie mamy żadnych możliwości korekty i sprawdzania danych - jest to technicznie niewykonalne dla dwóch osób. Listę mają zweryfikować odbiorcy - taki jest cel nauki ;-) Pozdrawiam
Łukasz

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

11 wrz 2017, 06:52

Genia napisał(a):Asiu,
czy mogę prosić o sprawdzenie:
Agnieszka Gierlachowska - siostra mojej mamy, więźniarka KL Ravensbrück,
Stanisław Gierlachowski - szwagier mojej mamy, Powstaniec Wielkopolski, więzień Fortu VII.

Serdecznie pozdrawiam - Eugenia Świetlińska


Dzień dobry,
nie ma tych nazwisk na liście. Jeżeli nie zginęli w Poznaniu - to ich nie będzie; mogli też nie mieć wystawionego aktu zgonu
Pozdrawiam
Łukasz

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

11 wrz 2017, 09:12

Dzień dobry, Łukaszu.

Dziękuję za odpowiedź. Stanisław Gierlachowski został aresztowany krótko po wejściu wojsk niemieckich do Poznania, został osadzony w Forcie VII i już do domu nie wrócił.
Agnieszka Gierlachowska zd. Konstańczak wyszła z domu w Poznaniu przy ul. Kantaka do pobliskiego sklepu i została zgarnięta z ulicy. W mieszkaniu pozostało dwoje małych dzieci, którymi zajęła się rodzina, a potem zostali razem z wujostwem deportowani do GG. W KL na Agnieszce były przeprowadzane doświadczenia pseudomedyczne, została wykupiona przez Szwedski Czerwony Krzyż, krótko po zakończeniu wojny wróciła do Poznania.
W wykazie imiennym Polek więźniarek KL Ravensbrück jest adnotacja: Gierłachowska Agnieszka zd. Konstańczak , a do Ravensburga została przekazana z: Bydgoszcz - Suwałki 1.III. 1941.
Być może powstaną również inne opracowania, w których powyższy materiał będzie pomocny.

Serdecznie pozdrawiam - Genia

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

08 lut 2018, 09:58

Szanowni Państwo,

w imieniu dra Łukasza Jastrząba i swoim serdecznie zapraszamy na promocję książki „Ofiary terroru i działań wojennych 1939-1945 w Poznaniu”, która odbędzie się 19 lutego 2018 o godzinie 11.00 w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu. Dr Łukasz Jastrząb, współautor książki i pracownik Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Kórnickiej, opowie o pracy nad wydawnictwem, które jest pierwszym tego rodzaju opracowaniem zawierającym nazwiska cywili, którzy zginęli w wyniku działań wojennych.

Za tymi nazwiskami kryją się tragiczne historie ludzi zamordowanych bądź zamęczonych przez Niemców. Lista uwzględnia między innymi ofiary nalotów bombowych, zamordowanych w więzieniu przy ul. Młyńskiej, w Forcie VII oraz w obozie Żabikowie.

Patronat honorowy nad publikacją objął Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Organizatorzy:
Wielkopolski Urząd Wojewódzki
PAN Biblioteka Kórnicka

Wstęp bezpłatny.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

08 lut 2018, 14:41

Koleżeństwo genealogiczne,
Przypominam, że na 041940.pl zamieszczona jest, stale uzupełniana, lista więźniów (obecnie 1450 osób) hitlerowskich obozów koncentracyjnych aresztowanych w ramach akcji eksterminacji inteligencji na Śląsku (Intelligenzaktion). Wśród nich jest wiele osób, w tym mój Ojciec, pochodzących z Wielkopolski.
Wystawa poświęcona tej akcji otwarta została w Sejmie RP 25.01.2018.
pozdrawiam
Zbyszek

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

22 lut 2018, 15:50

Łukasz Jastrząb napisał(a):Pełny tytuł książki brzmi: "Ofiary terroru i działań wojennych 1939-1945 zarejestrowane w księgach zgonu
Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu"

Czy wśród ofiar jest nazwisko Czesława Patalasa.

Pozdrawiam
krysia

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

07 mar 2018, 09:08

Asia, gdzie moge nabyc ksiazke ?

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

07 mar 2018, 10:48

Książka do nabycia w Bibliotece Kórnickiej - jest dodruk, bo zszedł cały nakład
Pozdrawiam
Łukasz Jastrząb

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

07 mar 2018, 11:43

Bardzo proszę Współautora o odpowiedź , czy wśród osób wymienionych w książce jest nazwisko Patalas Czesław . Poszukiwałam informacji w USC Czerwonak. Do 1939 r. zgonu w/w osoby nie zanotowano. Od 1927 r. przebywał w Owińskach.

Pozdrawiam
krysia

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

07 mar 2018, 11:48

Nie ma takiego nazwiska

Pozdrawiam

Łukasz

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

07 mar 2018, 11:59

Bardzo dziękuję.

Pozdrawiam
krysia

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

07 mar 2018, 15:02

Czy miałoby sens założenie osobnego wątku zaginieni w czasie II wojny ? czy to mogłoby się do czegoś przydać?
Są różne listy ale takiej nie ma :roll: proszę o opinie :)

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

08 mar 2018, 15:50

Mirka,
Mysle, ze mozesz, niektorzy uzytkownicy zakladaja po kilka tematow
o tym samym nazwisku czy zdarzeniu a zaginieni podczas II Wojny Swiatowej
to temat wazny. Dodalabym od razu 2 nazwiska.

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

08 mar 2018, 17:52

Haniu, dziękuję bardzo za przychylną opinie.
Myślę,że zaginieni bez wieści to również obszerny i ciekawy temat.
Mam jeszcze jeden dylemat w którym dziale otworzyć ten temat tutaj czy w dziale POSZUKUJE ?
Co zamieszczać w opisie ? myślę, należy skupić się na najważniejszych informacjach dane personalne,
przydział wojskowy,stopień wojskowy,ostatnie miejsce zamieszkania, czy był uznany za zmarłego.
zdjęcie, ostatni kontakt z rodziną itp.

Re: LISTA OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ W POZNANIU

09 mar 2018, 18:20

Witam,
Mam olbrzymią prośbę do osób mających dostęp do książki "Ofiary terroru i działań wojennych 1939-1945 zarejestrowanych w księgach zgonu Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu" o sprawdzenie czy jest w niej nazwisko mojej babci, Agnieszki Tritt, która zginęła prawdopodobnie 27 stycznia 1945 w Junikowie. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam serdecznie
Adam
Odpowiedz