Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Krenc,Zieleziński,Januszkiewicz,Kopczyński

15 sty 2007, 18:14

Witam :)

Poszukuję kontaktu z osobami o nazwisku Krenc,Zieleziński,Januszkiewicz i Kopczyński których przodkowie wywodzą się ze Sulmierzyc k/Krotoszyna.

Wdzięczna będę za wszelkie informacje i kontakt.

Pozdrawiam Jola Mazur

Re: Krenc,Zieleziński,Januszkiewicz,Kopczyński

27 sty 2015, 19:56

Witam,

Moja babcia pochodziła od Januszkiewiczów, jej ojciec to Ignacy Januszkiewicz ( rodzice : Franciszek Januszkiewicz i Marcianna z domu Duczmal ) ur. w Sulmierzycach. Poźniej przenieśli się do Gniezna i tam moja babcia urodziła się. Ignacy brał udział w Powstaniu Wielkopolskim . Informacje jakie zebrałam to te z Poznań Projekt i szukaj w archiwum .

Pozdrawiam

Justyna

Re: Krenc,Zieleziński,Januszkiewicz,Kopczyński

27 sty 2015, 20:22

Tak dawno napisałam ten post :D Jestem pewna, że mamy wspólnych krewnych. Mam sporo notatek o Januszkiewiczach, poszukam.
Masz jeszcze jakieś dodatkowe informacje?

Re: Krenc,Zieleziński,Januszkiewicz,Kopczyński

29 sty 2015, 13:58

Moi rodzice maja książkę o Januszkiewiczach, ale dopiero będę ją widziała jak przyjadę do Polski w lipcu,. Tak nic nie mam tyle co znalazłam tutaj ......:(

Re: Krenc,Zieleziński,Januszkiewicz,Kopczyński

29 sty 2015, 18:08

Witam
Co to za książka - czy istnieje możliwość jej "zdobycia"?
Moja babcia wywodziła się z Januszkiewiczów - tyle, że jej ojciec ur. się w 1823 w Mosinie, a jej dziadek przy ślubie w Konarzewie w 1816 r. jest opisany jako "l. 30 - obywatel ze Stęszewa" - przeszukanie ksiąg stęszewskich nic mi nie dało, są tam Januszkiewicze, ale po moim 2xpradziadku Andrzeju Januszkiewiczu ani śladu.
Na ślad łączący z innymi Januszkiewiczami też nie trafiłam. Może ktoś mi podpowie gdzie dalej szukać.

Re: Krenc,Zieleziński,Januszkiewicz,Kopczyński

29 sty 2015, 18:27

Janino :D myślę, że chodzi tutaj o kronikę rodzinną. Justyny Januszkiewicze i moi wywodzą się ze Sulmierzyc a nazwisko w tym regionie jest dosyć popularne. Andrzej Januszkiewicz mógł mieszkać w Stęszewie a niekoniecznie urodzić się. Tak zapisano mojego pradziada. Urodził się w innej parafii niż mieszkał. W księdze ślubów zapisano stan obecny. Przeszukałaś sąsiednie parafie?

Re: Krenc,Zieleziński,Januszkiewicz,Kopczyński

29 sty 2015, 19:37

Witaj Jolu!
Ktoś mi kiedyś powiedział, że zapis "civis" dotyczył osób, które zamieszkiwały w danym miejscu przynajmniej 10 lat.
Nie wiem czy to prawda.
Ponieważ "moi" Januszkiewicze to rzemieślnicy zdaję sobie sprawę, że mogli do Stęszewa przywędrować po urodzeniu Andrzeja.
Przeszukałam na razie Stęszew, Komorniki i Konarzewo, jak znajdę trochę czasu chcę sprawdzić Łódź i Wiry.
Dalszej koncepcji brak.

Re: Krenc,Zieleziński,Januszkiewicz,Kopczyński

30 sty 2015, 01:36

Witam,

Tak jak pani Jola napisała, to kronika rodzinna :) o Januszkiewiczach z Sulmierzyc .....;)

Re: Krenc,Zieleziński,Januszkiewicz,Kopczyński

16 kwi 2018, 20:51

SILAM napisał(a):Witam
Co to za książka - czy istnieje możliwość jej "zdobycia"?
Moja babcia wywodziła się z Januszkiewiczów - tyle, że jej ojciec ur. się w 1823 w Mosinie, a jej dziadek przy ślubie w Konarzewie w 1816 r. jest opisany jako "l. 30 - obywatel ze Stęszewa" - przeszukanie ksiąg stęszewskich nic mi nie dało, są tam Januszkiewicze, ale po moim 2xpradziadku Andrzeju Januszkiewiczu ani śladu.
Na ślad łączący z innymi Januszkiewiczami też nie trafiłam. Może ktoś mi podpowie gdzie dalej szukać.


wysłałam Pani informację na pw

Re: Krenc,Zieleziński,Januszkiewicz,Kopczyński

16 kwi 2018, 23:00

SILAM napisał(a):Witaj Jolu!
Ktoś mi kiedyś powiedział, że zapis "civis" dotyczył osób, które zamieszkiwały w danym miejscu przynajmniej 10 lat.
Nie wiem czy to prawda.
Ponieważ "moi" Januszkiewicze to rzemieślnicy zdaję sobie sprawę, że mogli do Stęszewa przywędrować po urodzeniu Andrzeja.
Przeszukałam na razie Stęszew, Komorniki i Konarzewo, jak znajdę trochę czasu chcę sprawdzić Łódź i Wiry.
Dalszej koncepcji brak.

Janino,
z aktu małżeństwa Andrzeja wynika, że nie był przeciętnym mieszkańcem Stęszewa, w którym mieszkał jeszcze przed ślubem z Stefanowiczowną.
Czy nie warto sprawdzić gdzie zdobył wykształcenie?
Myślę, że ta droga może być wskazówką do dalszych poszukiwań, musiał mieć raczej zamożnych rodziców, których stać było na wykształcenie syna.
Warto chyba sprawdzić w AP Poznań księgi cechów Stęszewa

https://searcharchives.pl/53/1374/2/?q= ... #tabZespol

https://searcharchives.pl/53/1374/1/?q= ... #tabZespol

Na hasło "Stęszew" jest 58 str. do wyszukania ewentualnych materiałów do sprawdzenia.

Januszkiewicze mieszkali w Stęszewie w XVIII w.

Re: Krenc,Zieleziński,Januszkiewicz,Kopczyński

17 kwi 2018, 08:53

Witam
Pięknie dziękuję. Jestem wdzięczna za każdą sugestię.
Odpowiedz