Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

poszukuję

25 maja 2018, 11:40

Poszukuję osób spokrewnionych z Marią Kołodziejczak ur. 13.08.1881 r. w Sulmierzycach, c. Wawrzyna i Marianny z domu Gronowicz, zm. 31.08.1946 r. w Bydgoszczy. Prawdopodobnie była osobą zamężną, w związku z czym zmarła pod innym nazwiskiem.

Re: poszukuję

25 maja 2018, 19:13

Do wtorku jestem w Sulmierzycach. Może mogłabym pomóc. W szukajwarchiwach są skany małzeńst do 1935 roku . Wyszczególnione również w BASI. Proponuję poszukać akt zawarcia małżeństwa. Wiem ze to pracochłonne ale nie widzę innej możliwości znalezienia informacji jakie miała nazwisko po mężu. Znając nazwisko po mężu mogę popytać. Sulmierzyce jest małym miasteczkiem zatem może się udać.

Re: poszukuję

26 maja 2018, 11:42

Bardzo dziękuję za zainteresowanie i podpowiedzi. W akcie ur. jest wpis, że zmarła w Bydgoszczy, ale podano nazwisko panieńskie, więc nie wiem. Zacząłem przeszukiwać akta zgonie z sugestią. Ciekawe, że po 1890 roku, pomimo indeksacji na dalsze lata, brak jakiejkolwiek informacji o tej rodzinie - nic nie wychodzi w wyszukiwarce nawet 150 km dalej. Nazwisko jest też pisane różnie, z końcówką -yk lub -ak, ale to nie problem. Można domniemywać, że rodzina ta wyprowadziła się z Sulmierzyc, np. do Niemiec. Przeszukam jednak wszystkie akta do 1935 roku. W Sulmierzycach aktualnie występują (google) nazwiska Kołodziejczyk, ale póki co nie próbowałem kontaktu z potencjalnymi krewnymi. Pod koniec XIX wieku były też inne rodziny o tym nazwisku (miejscowe), natomiast ojciec wymienionej Marii Kołodziejczak pochodził z Gostynia a dziadek ze Strzelec Wielkich k. Gostynia. Słucham uważnie każdej podpowiedzi. Bardzo dziękuję.

Re: poszukuję

26 maja 2018, 20:16

W Archiwum Państwowym w Kaliszu dostępne są księgi meldunkowe Sulmierzyc. Nie pamietam dokładnie z jakiego okresu ale interesujące lata są bo przeglądałam jakiś czas temu . Jeżeli wyprowadzili się to powinno być zaznaczone. Jeżeli Maria była panną to również będzie zaznaczone. Księgi meldunkowe to prawdziwa skarbnica informacji.
Odpowiedz