Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Cugier Józef, Wiktoria - miejscowość Zawada

04 paź 2018, 08:07

dzień dobry - jestem początkującym poszukiwaczem, niestety brak warsztatu powoduje, że muszę poprosić o pomoc na forum - sprawa dotyczy rodziców mojego dziadka - niestety Co którzy mogliby mi pomóc nie żyją ... Mój dziadek ze strony ojca miał na imię Antoni, mieszkał we Wrocławiu, miał dwóch synów, Tomasza i Franciszka, pochodził z miejscowości Zawada -niedaleko Pleszewa i właśnie o jego rodzicach szukam informacji - jego Ojciec miał na imię Józef, mama Wiktoria z domu Skórzybut, dotarłem do aktu urodzin dwóch Wiktorii z tego okresu - Jedna to Victoria ur 1989, rodzice to Joseph Skorzybut i Marianna Nowicka- USC Sobótka a druga to Wiktoryja ur 1894 - rodzice to Peter Skorzybut i Agatha Olenderek - urodzona w Rokutowie - powiat pleszewski - bardzo blisko Zawady, jeśli jest ktoś kto może potwierdzić małżeństwo Józefa Cugiera z Wiktorią to byłbym wdzięczny. z opowieści wiem, że mój pradzadek Józef miał dwie żony ale niestety tej drugiej ani imienia ani nazwiska nie znam..

Re: Cugier Józef, Wiktoria - miejscowość Zawada

04 paź 2018, 13:59

Witaj Łukaszu.
Trochę czasu zajęło sprawdzenie Twoich informacji, ponieważ wprowadziłeś małe zamieszanie informacjami o Wiktoriach, ale do rzeczy.
Odrzucamy Wiktorię ur. w 1889 r., córkę Józefa Skórzybuta i Marianny Nowickiej (jak podajesz USC Sobótka)

Wracamy do Józefa Cugiera.

Pierwszy ślub.

USC Rokutów, rok 1904, nr aktu 31
https://szukajwarchiwach.pl/11/744/0/2/ ... qwK8GRcjNA
dnia 19 listopada ślubuje Józef Cugier
ur. 25 kwiatnia 1873 r. w Grembowie pow. Krotoszyn (parafia Rozdrażew)
syn Kacpra Cugier i Magdaleny z d. Pabich zamieszkałych w Grembowie.
Józef Cugier zamieszkuje w Tursku (Bogusławicach)
i
Julianna Waliszewska
ur. 18 lipca 1882 r. w Zawadach pow. Pleszew,
córka Wojciecha Waliszewskiego i Nepomuceny z d. Obecna zamieszkałych w Zawadach.

https://szukajwarchiwach.pl/11/736/0/1/ ... /#tabSkany

Od kiedy Józef i Julianna zamieszkiwali w Zawadach nie udało się ustalić.
Dnia 17.11.1908 r. w Zawadach rodzi się ich córka Katarzyna, która umiera 18.03.1909 r. (parafia Grodzisko n. Prosną)
Dnia 23.01.1910 w Zawadach rodzi się martwe dziecko - płci nie określono. (parafia Grodzisko n. Prosną)
Kiedy, gdzie lub w jakich okolicznościach zmarła Julianna, nie udało się ustalić. W parafii Grodzisko n. Prosną brak zapisu o jej śmierci. Może należy szukać informacji w parafiach: Lenartowice, Tursko, Jedlec?.

Drugi ślub.

Parafia Tursko pow. Pleszew, rok 1915, wpis nr 2.
Dnia 22 listopada 1915 r. ślub zawarli:
Józef Cugier,
rolnik z Zawad parafii Grodzisko,
wdowiec, lat 42 ½,
rodzice: Kacper Cugier i Pabich (brak imienia matki)
i
Wiktoria Skórzybut,
córka rolnika z Turska,
panna, lat 21,
rodzice: Piotr Skorzybót i Agata Olenderek.

Patrz akt po prawej
https://szukajwarchiwach.pl/11/744/0/1/ ... VJQP1TFdSw

Z tego małżeństwa kolejno urodziły się dzieci: Czesław, Stanisława, Stefan, Kazimiera, Pelagia (*1925,+1925) i ostatni Twój dziadek Antoni.

Parafia Tursko jest dostępna na Family Search.

05 paź 2018, 08:51

dziękuję Danusiu z całego serca... zastanawiam się czy kiedyś posiądę takie umiejętności ...

21 paź 2018, 10:20

Rozdrażew, Liber mortuorum, wpis 44.

Magdalena Cugier, żona Kacpra, zmarła 16-08-1895 r. w Grembowie,
w wieku 67 lat, pochowana 19-08-1895.
Odpowiedz