Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

28 wrz 2018, 14:44

Kiedy zobaczyłem ten zapis przypomniała mi się kultowa scena z filmu "Jak rozpętałem II wojnę światową" : Grzegorz Brzęczyszczykiewicz. Tu widocznie polskie nazwisko też przerosło niemieckiego urzędnika:

Obrazek

30 wrz 2018, 21:59

Paweł Wietrzykowski napisał(a):Kiedy zobaczyłem ten zapis przypomniała mi się kultowa scena z filmu "Jak rozpętałem II wojnę światową" : Grzegorz Brzęczyszczykiewicz. Tu widocznie polskie nazwisko też przerosło niemieckiego urzędnika:

Obrazek

W którym momencie nazwisko przerosło niemieckiego urzędnika? Co jest niezwykłego lub trudnego do zapisania w nazwisku Liszko(w)ski?

04 paź 2018, 12:27

Trudno trochę to odczytać

06 paź 2018, 08:24

Parafia św. Marii Magdaleny w Poznaniu, chrzest 1803/137, chrzestny Karol Wentzel - inspektor loterii wrocławskiej.
Ciekawe co to za loteria.

16 paź 2018, 10:00

Parafia św. Marii Magdaleny, chrzest 1809/76.
Pierwotny zapis:
Jan Nepomucen, syn Konstancji Woytychówny (dziecko nieślubne) zamieszkałej na ul. Wodnej (de Aquatica/Aqualica? platea) , później wykreślono nieślubne i dopisano ojca Antoniego Zwolskiego, a na marginesie dopisano, że dziecko zostało uznane za dziecko z prawego łoża przez ślub zawarty przez rodziców dn. 25.10.1812r.

18 paź 2018, 19:39

Księga Ślubów 1758-1782 Parafia Pyzdry
notatka dot.zakupów i nie tylko, zapisana po 1817 roku / wydatki w rublach/ :

https://zapodaj.net/0549808ff3236.png.html

pozdrawiam
Danuta

18 paź 2018, 20:20

lis46 napisał(a):Księga Ślubów 1758-1782 Parafia Pyzdry
notatka dot.zakupów i nie tylko, zapisana po 1817 roku / wydatki w rublach/ :

https://zapodaj.net/0549808ff3236.png.html

pozdrawiam
Danuta

Bardzo ciekawy zapis.

19 paź 2018, 07:51

Księga Zgonów Parafia Sławno – rok 1777 Michał Gogolewski lat 17 syn Nobil. Walentego i Anny
Adnotacja w j. polskim:
„Jako ojciec tegoż zmarłego syna, już także przed kilku laty zmarły w gospodarstwie w Sroczynie będący, a w Węglewie pochowany, był zrodzony z Szlachetnych Rodziców w Parafii…? [Pląsowo?], który będąc bez edukacji stanowi przyznanej udał się na służbę nayprzód za chłopca, a potym za parobczaka, na ostatek ożenił się i był na roli w Skrzetuszewie, a potym w Sroczynie i spłodziwszy dziesięcioro potomstwa umarł tamże. Dzieci także Jego do dzisiejszego Michała jak wzwyż, umarło siedmioro, a troje jeszcze żyje, to jest dwóch synów i jedna córka, których metryka iest przy Kościele Węglewskim.
Piszę tą annotacją tym koncem, aby pozostałe dzieci będąc także bez edukacji w dalszym wieku mogły powziąć wiadomość iako z Szlachetnego Ojca są spłodzone.
Ja, X .Józef Sztoltman”

Ksiądz jak wyżej wrysował na kartach Księgi Ślubów diagramy dot. pokrewieństwa np.:
https://zapodaj.net/5821cee2397c7.jpg.html
https://zapodaj.net/2d6313464735c.jpg.html

Jak wyjaśnił mi Bartek - na takich diagramach objaśniano alumnom seminarium przeszkody kanoniczne.

pozdrawiam
Danuta

20 paź 2018, 08:04

Par. św. Marii Magdaleny w Poznaniu, chrzest 1812/1, chrzestnym Klemensa Ponińskiego był Karol Serra poseł francuski, pełnomocnik dworu saksońskiego w Warszawie.

20 paź 2018, 10:41

lis46 napisał(a):Księga Zgonów Parafia Sławno – rok 1777 Michał Gogolewski lat 17 syn Nobil. Walentego i Anny
Adnotacja w j. polskim:
„Jako ojciec tegoż zmarłego syna, już także przed kilku laty zmarły w gospodarstwie w Sroczynie będący, a w Węglewie pochowany, był zrodzony z Szlachetnych Rodziców w Parafii…? [Pląsowo?], który będąc bez edukacji stanowi przyznanej udał się na służbę nayprzód za chłopca, a potym za parobczaka, na ostatek ożenił się i był na roli w Skrzetuszewie, a potym w Sroczynie i spłodziwszy dziesięcioro potomstwa umarł tamże. Dzieci także Jego do dzisiejszego Michała jak wzwyż, umarło siedmioro, a troje jeszcze żyje, to jest dwóch synów i jedna córka, których metryka iest przy Kościele Węglewskim.
Piszę tą annotacją tym koncem, aby pozostałe dzieci będąc także bez edukacji w dalszym wieku mogły powziąć wiadomość iako z Szlachetnego Ojca są spłodzone.
Ja, X .Józef Sztoltman”

Ksiądz jak wyżej wrysował na kartach Księgi Ślubów diagramy dot. pokrewieństwa np.:
https://zapodaj.net/5821cee2397c7.jpg.html
https://zapodaj.net/2d6313464735c.jpg.html

Jak wyjaśnił mi Bartek - na takich diagramach objaśniano alumnom seminarium przeszkody kanoniczne.

pozdrawiam
Danuta

Mądry ksiądz. Myślał przyszłościowo.

20 paź 2018, 11:25

Par. św. Marii Magdaleny w Poznaniu chrzest 1812/51
Ojcem dziecka jest Józef Wybicki żołnierz 8 legionu wojska polskiego i jego żona Katarzyna Służewska (?)
Nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tym, że miał jeszcze trzecią żonę. Może ktoś coś wie na ten temat?

20 paź 2018, 12:28

Henryk Krzyżan napisał(a):Par. św. Marii Magdaleny w Poznaniu chrzest 1812/51
Ojcem dziecka jest Józef Wybicki żołnierz 8 legionu wojska polskiego i jego żona Katarzyna Służewska (?)
Nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tym, że miał jeszcze trzecią żonę. Może ktoś coś wie na ten temat?

Jeżeli Pan myśli o twórcy polskiego hymnu narodowego, to miał on tylko dwie żony:
1. Kunegundę Drwęską, którą poślubił w Margoninie 17 października 1773 roku
2. Esterę Wierusz-Kowalską, którą poślubił w Wełnie 11 września 1780 roku, z tego związku urodził się w marcu 1788 syn Józef Antoni Franciszek.

Proponuję odszukać akt ślubu Józefa Wybickiego z Katarzyną Służewską (?), tam prawdopodobnie będą wpisani rodzice (taką radę-poradę Pan daje innym).

20 paź 2018, 12:42

Dziękuję, może to rzeczywiście inny Józef, zasugerowałem się tym Legionem :-)

02 lis 2018, 22:28

Nie wiedziałem, że Marceli Motty miał tyle imion.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Marceli_Motty
Jan Baptysta Marceli Maciej, rodzice : Jan Baptysta Motty profesor liceum poznańskiego i Apolonia Herwich. Chrzestni : Henryk Breza student liceum, Albertyna Lipska (nobilisa). Osoby asystujące przy ceremonii chrztu : Maciej Mielżyński starościc (gronoviensis?) https://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Mi ... istopadowy) i Francuzka Ludwika Nozieres(?)

07 lis 2018, 09:29

Parafia św. Marii Magdaleny w Poznaniu, chrzest 1820/97
Dnia 22.06.1820r. (chrzest 29.06.) urodził się na Grobli nr 4 Jan Baptysta Groblewski (dziecko nieślubne), syn szlachetnie urodzonego Antoniego Karszewskiego z Dominowa i Katarzyny z Groblewskich ze Środy.
Czyżby jaśnie wielmożny chciał uniknąć skandalu towarzyskiego i wysłał matkę przyszłego dziecka do Poznania :-)

Chętnie się dowiem czegoś o Karszewskim, więc tu prośba do Danki.

22 lis 2018, 07:10

Parafia św. Marii Magdaleny, chrzest 1827/167, osoba asystująca : Elżbieta Romanowska fabrykantka tabaki.

27 lis 2018, 10:33

Parafia j/w, ślub 1784/37, świadek Maciej Tomaszewski profesor retoryki.

08 gru 2018, 11:04

USC Zelgniewo k. Piły rok 1875
https://szukajwarchiwach.pl/55/550/0/2/ ... /#tabSkany
W trakcie wpisywania aktu urzędnik się zorientował, że o.m.c. pan młody nie osiągnął jeszcze odpowiedniego wieku (wpisane jest 19 lat, widocznie konieczne byłoby wtedy zezwolenie z sądu a może z wojska), przerwał spisywanie aktu i wpisał stosowną notatkę. Ciekawe co na to narzeczona...

08 gru 2018, 11:57

Par. św. Marii Magdaleny ślub 1814/57
Jan Amet (Ahmed?) Tamber, major 10 legionu wojska polskiego urodzony w Egipcie. zam. Isna departament Kair lat 32
Agnieszka Wojciechowska panna lat 28
świadkowie : Jan Baptysta Sakkova i Karol sędzia z Francji

09 gru 2018, 10:11

W parafii Jeżewo pojawia się ok 1863 roku Cajetanus Jeniec

09 gru 2018, 13:09

Pewnie potomek faktycznego jeńca (notowany w metrykach z łac. connumelus = wzięty w okowy) z końca XVII wieku spod Gostynia (Czachorowo, Czajkowo), co potem utrwaliło się jako nazwisko.

09 gru 2018, 18:02

Johan Charisis, sądząc po nazwisku oraz imieniu Ojca - potomek greckich emigrantów ??
http://szukajwarchiwach.pl/53/4818/0/3/8/skan/img/vpGMU9Xu2UfauDr3H3leDg

11 gru 2018, 09:19

Par. św. MM, akt ślubu 1821/21 - świadek Jan Cieśliński, trębacz z ratusza.

12 gru 2018, 21:59

1813 r. parafia Kucharki.

Wysiew Jarzyny.
5 May Wysiałem Jęczmienia w Ogrodzie nadwiezem Gnoju Wiet 1. …

Kompozyty z Parochij Kuchareckiey.
Kompozyty w Snopie Kosciołowi w Kucharkach należący
Z Ciechla Zyta Kop 10. Owsa 2. Kopy
Z Kucharek Całych ditto 10. Pszenicy 2.
Z Czerminka ditto – 6. Pszenicy 1. Jezmienia 1. Owsa 2. Kopy Grochu w Ziarnie Wierteli 2. A 16 garcy
Z Szkudli Zyta Kop 10. Pszenicy 3. Jęczmienia Kop 2. Owsa 4 Grochu w Ziarnie Wierteli 3 a 16 garcy
1846 Podten [?] rocznie z Gruntów Plebańskich w Kucharka

12 gru 2018, 22:23

Jeszcze jeden ciekawy wpis w księdze zgonów z parafii Kucharki.

1823. Dnia 19. 9bris
Zasadziełem Szczepow. Gruzek, Jabłek, Czeresni, z Kotowiecka od W. Kaietana Morawskiego Sztuk 16.
Topoli wKoło Koscioła Sztuk 28.
X Paulicki Prob:

http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=3361

13 gru 2018, 11:12

Pojedynczo kobiety jako świadkowie w pruskim USC - rzadko bo rzadko - ale się trafiały.
Tutaj, jak dla mnie, ewenement: świadkami są kobiety
http://szukajwarchiwach.pl/53/4818/0/3/11/skan/img/yIQKr5iQOANFJpZ9TFhPAw

13 gru 2018, 13:34

Paweł Wietrzykowski napisał(a):Pojedynczo kobiety jako świadkowie w pruskim USC - rzadko bo rzadko - ale się trafiały.
Tutaj, jak dla mnie, ewenement: świadkami są kobiety
http://szukajwarchiwach.pl/53/4818/0/3/11/skan/img/yIQKr5iQOANFJpZ9TFhPAw

Prawo pruskie - w przeciwieństwie do Kodeksu Napoleona nie czyniło tu różnicy płci. A w Kongresówce zawsze świadkami byli mężczyźni - tak przy ślubach, jak i przy chrztach i zgonach. W Kongresówce do zgłoszenia urodzenia trzeba było dwóch świadków mężczyzn (a samym zgłaszającym mogła być kobieta!) - nie mylić z chrzestnymi, którymi byli tradycjnie mężczyzna i kobieta, ci notowani byli na samym końcu aktu.

13 gru 2018, 16:59

Brodnica, Liber copulatorum 1804 r.

Urodzony Jm Pan Józef Słupski rodem z Galicji bawiąc w tey Prowincyi więcey Rok, i na zawsze tu zakładając mieszkanie, zyczy sobie wnieść związki Małzenskie z Urodzoną JM Panną Izabelą Strzelecką Urodzonych Franciszka i Anny z Raczyńskich Strzeleckich [??] Rakowka w Dystrykcie Sremskim i Parafia Brodnica leżący Posesorów Córka. Aze trudno Temuz Urodzonemu Józefowi Słupskiemu złożyć Swiadectwo iako Zony niema, przeto In Supplementu tego w przytomności dwoch wiary godnych Swiadkow uroczyście zeznaie iako w związku Małzenskim nigdy niebył y nieiest i nato Stispulatam manum [?] daie i Protokuł niniejszy własną podpisuje Ręką. Działo się w Poznaniu dnia Dwudziestego dziewiątego Juny 1804 Roku
Józef Słupski
Bonifacy v Drwęski iako Swiadek
Franciszek v Strzelecki iako Swiadek
JM Raczynski Proboszcz Brodnicki

13 gru 2018, 19:54

Prawo pruskie - w przeciwieństwie do Kodeksu Napoleona nie czyniło tu różnicy płci. A w Kongresówce zawsze świadkami byli mężczyźni - tak przy ślubach, jak i przy chrztach i zgonach. W Kongresówce do zgłoszenia urodzenia trzeba było dwóch świadków mężczyzn (a samym zgłaszającym mogła być kobieta!) - nie mylić z chrzestnymi, którymi byli tradycjnie mężczyzna i kobieta, ci notowani byli na samym końcu aktu.

Dziękuję Łukaszu za wyjaśnienie. Sądziłem, że również prawo pruskie narzucało 'męskich świadków'.

13 gru 2018, 20:01

DankaW napisał(a):Brodnica, Liber copulatorum 1804 r.

Urodzony Jm Pan Józef Słupski rodem z Galicji bawiąc w tey Prowincyi więcey Rok, i na zawsze tu zakładając mieszkanie, zyczy sobie wnieść związki Małzenskie z Urodzoną JM Panną Izabelą Strzelecką Urodzonych Franciszka i Anny z Raczyńskich Strzeleckich [??] Rakowka w Dystrykcie Sremskim i Parafia Brodnica leżący Posesorów Córka. Aze trudno Temuz Urodzonemu Józefowi Słupskiemu złożyć Swiadectwo iako Zony niema, przeto In Supplementu tego w przytomności dwoch wiary godnych Swiadkow uroczyście zeznaie iako w związku Małzenskim nigdy niebył y nieiest i nato Stispulatam manum [?] daie i Protokuł niniejszy własną podpisuje Ręką. Działo się w Poznaniu dnia Dwudziestego dziewiątego Juny 1804 Roku
Józef Słupski
Bonifacy v Drwęski iako Swiadek
Franciszek v Strzelecki iako Swiadek
JM Raczynski Proboszcz Brodnicki

Parafia św. Marii Magdaleny dn. 30 juny 1804, ja Martinus Hantusz prepozyt kolegiaty św. MM i proboszcz św. Marcina pobłogosławiłem małżeństwo między szlachetnie urodzonym Józefem Słupeckim z Goliny kawalerem lat 25, a Izabelą Strzelecką panną lat 18, córką Franciszka i Anny z Raczyńskich Strzeleckich posesorów Rakowki par. Brodnica.
Świadkowie : Bonifacy Drwęski dziedzic Grabianowa, Kazimierz Binkowski dziedzic Skrzeszki (proszę mnie poprawić) i Ksawery Górczyński z Poznania.
Odpowiedz