Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Fitas - Skrzypnia parafia Czermin

09 kwi 2019, 09:05

Dzień dobry.
W wyniku moich poszukiwań ustaliłem, iż jednym z moich przodków jest Szymon Fitas, ur. 1799 r. w Skrzypni, syn Antoniego i Agnieszki z d. Grzelank. W akcie urodzenia występuje "Fiktas", później dość konsekwentnie "Fitas" (nazwisko później za sprawą literówki i przekształceń zmieni się w "Tytasiński"). Niestety, nie odnalazłem innych wpisów parafialnych dotyczących tej rodziny w Czerminie. Wg wyników na PP i BASI w Wielkopolsce noszą to nazwisko tylko członkowie tej rodziny. Wg Geneteki nazwisko to tylko incydentalnie występuje w województwach ościennych. Jednakże w Województwie Świętokrzyskim wyskoczyło na Genetece aż 17 stron wyników dla tego nazwiska !
W związku z tym dość długim wywodem mam pytanie dotyczące - śladów osadnictwa w parafii Czermin w dokumentach lokacyjnych, spisach dusz itp. - czy coś takiego się zachowało co pomogłoby mi potwierdzić lub wykluczyć tą "świętokrzyską" teorię geograficznego pochodzenia moich przodków ?
Pozdrawiam - LW.

Re: Fitas - Skrzypnia parafia Czermin

10 kwi 2019, 12:31

Witam !

Nicolaus Kotecki - Maryanna Chmiel; ta para pojawia się w par. Powidz

Pozdrawiam
Grażyna

Re: Fitas - Skrzypnia parafia Czermin

10 kwi 2019, 12:44

grazyna napisał(a):Witam !

Nicolaus Kotecki - Maryanna Chmiel; ta para pojawia się w par. Powidz

Pozdrawiam
Grażyna


To dokładnie moi przodkowie. Ani jedno ani drugie jednak z Powidza nie było. Nicolaus ożenił się tam, po roku owdowiał i szybko się znów ożenił. Mam tylko niejasną adnotację dotyczącą miejsca jego przebywania przed pierwszym ślubem (Witkowo) i prawdopodobny wpis dotyczący jego drugiego ślubu (pisałem o tym wcześniej ale nadal nie rozstrzygnąłem tej sprawy):

http://wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic. ... it=Kotecki

Po ok. 20 latach para z pobliskiego Półwyspu Ostrowskiego przeniosła się do Kongresówki. Nadal poszukuję ich aktów zgonów.
Dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedz