Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

Masztalerze z Gniezna

31 sty 2017, 12:11

Masztalerze i ułani z Gniezna - temat do rozwinięcia przez czytelników.
Władysław Grempka 1893 -1939
napis 4 pułk szwadron 4 pluton 2,
Kazimierz Kolski, Jan Nowicki w szpitalu [Gniezno ?]
oraz pamiątkowe zdjęcia w Gnieźnie

Obrazek
Obrazek
Obrazek

https://www.facebook.com/groups/1437525526560297/
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Re: Masztalerze z Gniezna

17 kwi 2017, 16:57

Na rok przed śmiercią w 1994 roku mój ojciec ur. w Gnieźnie w 1912 roku spisał swoje wspomnienia. Poniżej fragment dotyczący ułanów.

W 1919 roku – 6 stycznia 1919 roku – normalnie – w Gnieźnie sześcioletni Kazio wrócił z kościoła Franciszkanów z Mszy św. do domu przy Rynku 11 – przechodząc wraz z ojcem przez podwórze i tylnymi schodami na pierwszym piętrze na kuchennych drzwiach przeczytał: dziewiętnaście dziewiętnaście + K + M + B – więc spytał ojca co to znaczy. Ojciec wyjaśnił.
W czasie śniadania – w stołowym – położonym od frontu, ktoś zawołał: „czy to żołnierze niemieccy, czy powstańcy znoszą siodła i karabiny na Rynek” – patrząc z za firanki przez okno. Wszyscy zgromadzili się przy oknach. Ojciec pobiegł po aparat fotograficzny i wołał: „to jest historyczna chwila, wojsko-polskie formuje się na Rynku, chodź Kazio to musisz zobaczyć.”
Balkon był zagrożony – nie tyle upadkiem, co załamaniem konstrukcji żelaznej (później go skrócono i dzisiaj – w maju 1993 roku – jeżeli jeszcze istnieje, po skróceniu jego rozmiaru w dwudziestoleciu, nie grozi już załamaniem). W zasadzie w 1919 roku jeszcze nie wolno było na balkon wchodzić. Chwila była wyjątkowa – historyczna, zakaz został zawieszony: na balkonie ustawiono statyw i zrobiono kilka historycznych zdjęć. Część żołnierzy była po cywilnemu, część w jakichś niebiesko-żółtych strojach. Szeptano, że to mundury dragonów (koszary dragonów były koło Miejskiego Lasu przy ul. Wrzesińskiej daleko za garbarnią i Cukrownią Grabskiego.
Podobno, jak mówiono, właściciel Cukrowni wyposażył tych ułanów w konie i uprząż. Czy już wówczas orkiestrą dyrygował Dzidek, trudno powiedzieć. W każdym razie pułk przejeżdżał w któryś z wiosennych dni z ulicy Farnej w kierunku Katedry (Tumskiej). Siedząc bokiem, jak panienka jechał ksiądz w sutannie: nazywał się Zabłocki Mateusz. Orkiestra pułkowa tak szybko przejeżdżała przez Rynek, że z reguły trudno było zdążyć, jeżeli się nie było na Rynku. Nigdy nie widziałem przejeżdżającego Pułku ulicą Chrobrego – zawsze ulicą Warszawską, co bardzo skracało trasę.
Powrotu Pułku z kampanii bolszewickiej 1920 roku nie pamiętam. Pamiętam natomiast, że w Szpitalu św. Jana, byli ranni, którzy opowiadali o okrucieństwach dokonywanych na jeńcach (obustronnych).
Na początku lat dwudziestych, a mogło to być w 1923 roku – gruchnęła pogłoska, że w 17-stym Pułku Ułanów zginął – prawdopodobnie z ręki ułana (być może oficera) jakiś ułan, którego nazwiska nie pamiętam, zdaje się brzmiało „Bilewicz”. Z tą też pogłoską łączono drugą wieść, mianowicie, że „za karę 17-sty Pułk Ułanów, zostanie z Gniezna przeniesiony do innego mniejszego od Gniezna miasta”. Być może nawet, wspominano, że będzie to Leszno Wlkp. Gnieźnieński Pułk Ułanów którego właścicielem uważało się Gniezno – ku powszechnemu żalowi przestał być Pułkiem ozdabiającym salony gnieźnieńskie.

Pozdrawiam

Re: Masztalerze z Gniezna

18 sty 2019, 22:02

Gniezno. Rok 1937 spotkanie weteranów.
Obrazek

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ater&ifg=1

Re: Masztalerze z Gniezna

13 maja 2019, 08:00

Wielu ułanów z 17 Pułku z Gniezna po zakończenia służby zostali ułanami.
Tak było z Władysławem Grempką.
20190511 Uroczyste wręczenie sztandaru 17'ego Pułku Ułanów Wielkopolskich
https://www.youtube.com/watch?v=GHqHJ8A2b5Y&t=25s

Re: Masztalerze z Gniezna

04 lip 2019, 15:20

Osoby towarzyszące do rozpoznania.
Gniezno przed 01.09.1939 r. Masztalerze z Gniezna.
Kto jest z Władysławem Grempką
Obrazek
Odpowiedz