Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

gdzie szukać dokumentów

09 lip 2019, 12:39

Dzień dobry,
Mam gorącą prośbę do PT.Forumowiczów.
Otóż mojemu przodkowi został w 1938 roku nadany Srebrny Krzyż Zasługi. Gdzie mogę szukać wszelkich dokumentów związanych z przyznaniem tego Krzyża.
Dziękuję za pomoc
Adam

Re: gdzie szukać dokumentów

09 lip 2019, 13:37

Panie Adamie

Zakładam ,że była to osoba cywilna -bo Pan nie podał .Krzyż był nadawany rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów .
Wszelkie niezbędne dokumenty znajdzie Pan na stronie sejm.gov.pl.
Pozdrawiam

Re: gdzie szukać dokumentów

09 lip 2019, 15:17

Dziękuję za odpowiedź. To była osoba cywilna.Posiadam informację z Monitora Polskiego. Ale mi zależy na materiałach źródłowych: kto i kiedy wystąpił.W ten sposób mogę dojść do danych biograficznych.
Adam

Re: gdzie szukać dokumentów

09 lip 2019, 16:35

Sądzę ,ze to droga donikąd .To był nietypowy rok gdzie te Krzyże nadawano tysiącami .Jak podają media w dwa lata sto tysięcy .
To są sprawy cywile a ustawa mówi i tak było przed wojną ,że tego typu dokumentacja jest niszczona po 50 latach a nie wędruje do archiwów .
Dokładnie tak samo jest z aktami sądowymi cywilnymi .To są sprawy prywatne i nie lądują w archiwach a są niszczone .Stąd jeżeli prze 50 laty była sprawa spadkowa a dokumenty zostały zniszczone trzeba wystąpić do Sądu o "Przywrócenie Terminu " bo mogły ale nie musiały zachować się w Archiwum szczątki ksiąg sądowych czyli inaczej korespondencji -ale nie dokumenty i wyroki czy postanowienia .
Pozdrawiam

ps

gdyby akta cywilne lądowały w Archiwach to nie ma w Polsce tylu pomieszczeń na Archiwa .JUż nie mówiąc ,iż nie ma tylu pracowników .Ja przypominam ,że steki ksiąg metrykalnych nadal zalegają w magazynach bibliotek a nie archiwów i nie ma kto ich zaewidencjonować -vide casus ksiąg w Bibliotece Regionalnej w Łodzi ,które tylko przypadkiem zostały upublicznione .

Re: gdzie szukać dokumentów

10 lip 2019, 15:36

A jednak okazuje się i to jest relacja osoby ,która te zasoby przeglądała -zachowały się wnioski osobowe o nadanie Krzyża w tak zwanej Kolekcji opsanej na stronie :

https://wbh.wp.mil.pl/pl/pages/akta-per ... 1-16-g9e3/

Nie wiadomo czy to są szczątki wniosków ,bo tak opisane jest w charakterystyce czy wszystkie wnioski .
No materiału do przeszukania jest moc .

Pozdrawiam

Re: gdzie szukać dokumentów

10 lip 2019, 20:38

Ogłoszenia parafialne. np. Witkowo 1939

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
Odpowiedz