Section for our foreign language guests
Odpowiedz

Re: Rehden. Diepholz. Rathenow

05 sty 2014, 21:09

Jestem po sporej „dawce” korespondencji z Wiesławem P. z Kanady, którego Ojciec również był na robotach przymusowych w Rathenow. Zostałam upoważniona do udostępnienia zdjęć , jeśli znajdzie się ktoś poszukujący tam swoich krewbych. Oto fragment listu:
„...Jesli na forum 'gniazdo' znajdzie sie ktos kto bedzie pytal o takie zdjecia, to znasz moj email, a tymi co dostalas, sama mozesz dysponowac....”

Jako uzupełnienie wątku dodam, że w Rathenow było jeszcze jedno miejsce pracy dla robotników przymusowych. Dopiero ostatnie zdjęcia, które przesłał Wiesław upewniły mnie, że nasi Rodzice mogli być w innych obozach w Rathenow. Ojciec Wiesława pracował w zakładach Emila Busch- http://de.wikipedia.org/wiki/Rathenower_Optische_Werke firma, która wykonywała wtedy na potrzeby armii niemieckiej różnego rodzaju szkła do lornetek, peryskopów, teleskopów itp . Natomiast moja Mama pracowała w zakładach remontowych Marynarki Wojennej.
O aż takich przywilejach jak na tych zdjęciach od Wiesława nigdy Mama nie mówiła. Wiem tylko, że w Rathenow było dość znośnie. Wspominała też o księdzu z kościoła św. Jerzego w Rathenow, który został zamęczony w Dachau, bo wstawiał się za polskimi robotnikami przymusowymi w tych zakładach Buscha. Nie zgadzał się z gestapowcami. O nim krążyły wśród Polaków legendy. Ale to było nim Mama znalazła się w Rathenow.
Możliwe też jest, że istniał jeden wspólny lager dla robotników i stamtąd rozchodzili się do wskazanych miejsc pracy. Niemniej byli podzieleni i pod inną komendą. W grupie Mamy było najwięcej z łódzkiego i z Poznania- Poznanianki miały więcej przywilejów, częściej dostawały przepustki i nawet urlopy do domu. Większość poznanianek mówiła po niemiecku, a te, co słabiej mówiły to przynajmniej rozumiały, co do nich Niemcy mówili. Mama nie znała języka i dobre pół roku jej zajęło nim zaczęła rozumieć i trochę mówić.

Dopiero dzisiaj zainteresowałam się na dobre tym księdzem, poszperałam w internecie i jest... To August Froehlich- godzien hołdu.
http://www.prawy.pl/historia/37-rocznic ... czesc-boze
http://pl.wikipedia.org/wiki/August_Froehlich

Re: Rehden. Diepholz. Rathenow

06 sty 2014, 01:10

Poprosiłam o odczytanie napisu na zdjęciu z albumu Ojca Wiesława P.
Pozwolę sobie przenieść tutaj to zdjęcie i odpowiedź Prawdziwie rosyjska Polska
Obrazek Obrazek

Patrzę na zdjęcie i ten opis zdaje się mieć sens. Jednak zrodziła się teraz zagadka - Jeżeli to Polska to jakim sposobem zdjęcie ma ten stempel Foto Notzband H980 Rathenow i pochodzi z lat 1941-1945? A może to jednak Niemcy, okolice Rathenow, tylko napis jest skojarzeniem z zimą w Polsce. Zdjęcie pochodzi z jednego albumu w którym są robotnicy przymusowi w Rathenow. Papier, wygląd- wszystko wskazuje, że zrobiono je w jednym czasie. Za dużo tu zagadek.Skąd znalazłoby się tam zdjęcie z Polski- można powiedzieć na jednej kliszy, jak właściciel albumu był w tym czasie w Rathenow.

Re: Rehden. Diepholz. Rathenow

09 sty 2014, 12:23

Bitte um Übersetzung:

Hallo Bożena,

Rahtenow ist es mit Sicherheit nicht.
Ich schließe eigentlich auch ein Dorf bei Rathenow aus. So wurde in Deutschland nicht gebaut und die Dörfer auch nicht angeordnet.

Ich denke, dass es sich um ein Dorf in Polen (vor 1917 Russisch-Polen) handeln könnte. Diese Art der Häuser habe ich zum Beispiel in Skansen bei Sierpc gesehen.
Wahrscheinlich war auf dem Film noch ein Foto aus Polen, als der Film in Rathenow entwickelt wurde.

Ich wünsche Dir ein gesundes und erfolgreiches Jahr 2014.

Viele Grüße Ursula

Re: Rehden. Diepholz. Rathenow

16 sty 2014, 22:47

Witam serdecznie,
od niedawna zacząłem interesować się obozem przejściowym w Diepholz, gdzie urodził się mój ojciec (dokładniej szpital w Diepholz) 31.05.1946r. Z rodzicami mieszkali przy Moorstrasse 100 także Diepholz. I to tyle, czego mogę dowiedzieć się korzystając z Google oraz kopii aktu urodzenia mego ojca uzyskanego z archiwum z Diepholz. Gdzie mogę uzyskać więcej informacji, głownie zdjęć z owego obozu? Google pokazuje tylko wyrywkowe informacje, zdjęć prawie wogóle, nazwisk nie wychwytuje. Opierając się na Google Maps, po obozie raczej już śladu nie ma, ulica, na której był to teraz las. Moi dziadkowie to Cecylia i Stanisław Tusień, mój ojciec Eugeniusz.

Dziękuję za jakąkolwiek informację i pozdrawiam,

Rafał

Re: Rehden. Diepholz. Rathenow

16 sty 2014, 23:48

Ursula.
Vielen Dank. Ich denke, dass es sein kann, wie Sie schreiben.
Ich grüße herzlich und wünschen Ihnen alles Gute.
PS. Entschuldigung für mein schlechte Sprache.

Re: Rehden. Diepholz. Rathenow

17 sty 2014, 00:29

Rafale.
Obóz przejściowy był w Rehden. O ile wiem w Diepholz takiego obozu nie było. Dlaczego skojarzone są te dwa miejsca? Otóż wszyscy w obozie przejściowym mieli opiekę zdrowotną w Diepholz- wszystkie dzieci przychodziły na świat w szpitalu, do którego dowożono z obozu samochodem. Przypuszczam, że przeczytałeś już cały ten wątek i znalazłeś zdjęcia szpitala w Diepholz.

Pozdrawiam

Re: Rehden. Diepholz. Rathenow

20 sty 2014, 08:30

Dziękuję za odpowiedź :)
Niestety nie mogę odnaleźć maila z urzędu z Diepholz. Ale jestem pewien, że na pewno była to Moorstr. 100, gdzie mieszkali dziadkowie. Szukałem tej ulicy w Rehden, ale niestety brak, zmiana nazw ulic także nie została nigdzie odnotowana. Zdjęcia, jak i cały wątek obejrzany i przeczytany. Szukam dalej :)
Pozdrawiam

Rafał

Re: Rehden. Diepholz. Rathenow

15 lut 2016, 13:22

W odpowiedzi na prywatną wiadomość przesyłam dla Iwony zdjęcia z Rathenow.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/9057852843ed564c

http://www.fotosik.pl/zdjecie/de3ff7ca278b1183

http://www.fotosik.pl/zdjecie/e14b2773875716e8

http://www.fotosik.pl/zdjecie/0c8dbe1b4df1809e

http://www.fotosik.pl/zdjecie/5c1c2bf3985355c3

http://www.fotosik.pl/zdjecie/1fb16d7caf030399

http://www.fotosik.pl/zdjecie/ced1ce2f95202a29

http://www.fotosik.pl/zdjecie/f589aad05646ba64

Re: Rehden. Diepholz. Rathenow

15 lut 2016, 16:57

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Iwona Grabska

Re: Rehden. Diepholz. Rathenow

12 wrz 2017, 15:47

Witam.
Proszę o informacje, zdjęcia i kontakt osoby mające informacje na temat robotników przymusowych z czasów 2 Wojny Światowej przebywających, pracujących w miejscowości Ratchenow.
Poszukują informacji ponieważ moja Babcia Franciszka Turoboś była robotnikiem przymusowym w tamtym okresie. Pracowała w fabryce przy szkle a potem przy amunicji. Moje obecne informacje są dosyć nieprecyzyjne i chcę je uzupełnić, ponieważ pochodzą od dzieci babci (mojej mamy i ciotek), bo Babcia zmarła w latach 50-tych.
Z ciekawostek wiem, że Babcia wróciła stamtąd na pieszo, a mieszkała w Kozeninie pod Łodzią.
Pozdrawiam

Re: Rehden. Diepholz. Rathenow

12 wrz 2017, 16:28

witam makaronki1,

podaje dane na temat...


https://www.rathenow.de/fileadmin/datei ... .04.08.pdf
https://de.wikipedia.org/wiki/KZ-Au%C3% ... r_Rathenow
http://www.stadtentwicklung.berlin.de/d ... oelker.pdf
strona 4 do 8

Adres archiwum strona 35
http://www.rijo.homepage.t-online.de/pd ... K2_nsb.pdf

(...)
Beschäftigungsnachweise - Kartoteka zatrudnionych

Re: Rehden. Diepholz. Rathenow

14 wrz 2017, 19:53

Rav napisał(a):Dziękuję za odpowiedź :)
Niestety nie mogę odnaleźć maila z urzędu z Diepholz. Ale jestem pewien, że na pewno była to Moorstr. 100, gdzie mieszkali dziadkowie. Szukałem tej ulicy w Rehden, ale niestety brak, zmiana nazw ulic także nie została nigdzie odnotowana. Zdjęcia, jak i cały wątek obejrzany i przeczytany. Szukam dalej :)
Pozdrawiam

RafałWitam serdecznie!
Rafal,dlaczego szukales tej ulicy w Rehden,skoro w poprzednim poscie napisales wyraznie,ze byla w Diepholz.Ulica Moorstrasse istnieje do dzisiaj.

Pozdrawiam

Iwona

Re: Rehden. Diepholz. Rathenow

04 sie 2019, 18:03

Dzień dobry, czy jest jakaś możliwość sprawdzenia u jakiej rodzinie służyła moja babcia w Rathenow? Babcia została wywiezona z Poznania, mówiła po niemiecku więc trafiła na służbę do jakiejś rodziny. Wiem, że nie popierali Hitlera. W archiwum Arlosen nie znalazłam o niej informacji.
Odpowiedz