Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

05 paź 2019, 18:21

Nektarynka napisał(a):Dzień dobry Państwu! :)
Właśnie dołączyłam do forum, bardzo mi miło wszystkich przywitać. Jestem osobą dość początkującą w poszukiwaniach genealogicznych, a już zupełnie początkującą, jeśli chodzi o wielkopolską gałąź mego drzewa genealogicznego.
Przyznam, że utknęłam właśnie w kwestii "gdzie znajdę, gdzie poszukiwać....".
Po pierwsze - mój prapradziadek, Jan Stepka . Udało mi się ustalić, że urodził się 20.05.1847 roku w KONSTANTYNOWIE gmina Wyrzysk. Jego rodzice to Norbert Stepka i Anna z d. Rola (Rolla?). Jakiekolwiek szanse na odnalezienie metryki urodzenia? Nie wiem także nic więcej o jego rodzicach.
2. Dzięki Projekt Poznań odnalazłam metrykę ślubu Jana Stepki z Dorotą Kledzik. Jednakże w metryce tej widnieje jako wdowiec, a nic związanego z pierwszym ślubem nie znalazłam. Rodzinne gospodarstwo znajdowało się w Zakrzewie powiat złotowski. Może to jakiś trop?
3. Dziećmi Jana Stepki byli między innymi Anastazy Stepka (późniejszy dowódca oddziału obornickiego w Powstaniu Wielkopolskim) oraz Alojzy Stepka, powstaniec zarówno wielkopolski, jak i warszawski. Anastazy urodził się w sierpniu 1896 roku w Pokrzywnicy (gmina Dopiewo), ale już Alojzy dwa lata później w Zawadach (prawdopodobnie tych w gminie Ryczywół). Ich brat, Walenty, we wspomnianym już Zakrzewie. Czy istnieje możliwość dotarcia do jakichkolwiek metryk z tych miejsc? Rodzeństwo Stepka było jeszcze liczniejsze, niestety miejsca urodzenia są nieznane. Ale może mogłabym pójść śladem wspomnianych miejscowości.
Będę wdzięczna za jakąkolwiek wskazówkę.
Pozdrawiam serdecznie, Natalia

Alojzy Stepka urodził się dn. 03-06-1898 w Zawadach, które należą do Parafii i USC Ryczywół.
Ślub z Wandą Furmanek zawarł dnia 28-11-1922 w parafii Chrzypsko.

Anastazy zapewne urodził się 27-07-1896 r. w Pokrzywnicy należącej do USC Wągrowiec i Parafii Pruśce.
Pokrzywnica koło Dopiewa należała do Parafii Lusowo i USC Sierosław, gdzie nie ma takiego aktu urodzenia.

Co do Zakrzewa, może chodzi o ten położony koło Mieściska?

05 paź 2019, 18:51

Kuba bardzo dziękuję
Pozdrawiam
Piotr z Poznania

06 paź 2019, 21:01

Dobry wieczór! Czy ktoś wie może, czy zachowały się (a jeśli tak, to gdzie są osiągalne) księgi parafii ewangelickiej w Opatowie (pow. Kępno)? Dotychczasowe moje poszukiwania są bowiem bezowocne. Z góry dziękuję za wszelką pomoc :).
Pozdrawiam
Krzysztof

06 paź 2019, 21:20

Witam
Na stronie http://www.powstancywielkopolscy.pl znalazłem mojego wujka Stefana Krzyżaka który zmarł w szpitalu w Pleszewie ,moje pytanie i prośba gdzie mogę szukać jego aktu zgonu w Pleszewie czy w Starym Mieście bo urodził się w Barczyglowie .A druga sprawa to zdjecie grobu na wyżej wymienionej stronie pisze ze jest pochowany w Pleszewie jednak przeszukując cmentarze w Pleszewie poprzez Grobonet nigdzie nie figuruje czy ktoś mógłby mi pomoc odszukać ten grób i ewentualnie zrobić zdjecie .
Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc .
Pozdrawia
Ireneusz Krzyzak

06 paź 2019, 22:13

Irys napisał(a):Witam Na stronie http://www.powstancywielkopolscy.pl znalazłem mojego wujka Stefana Krzyżaka który zmarł w szpitalu w Pleszewie ,moje pytanie i prośba gdzie mogę szukać jego aktu zgonu w Pleszewie czy w Starym Mieście bo urodził się w Barczyglowie .A druga sprawa to zdjecie grobu na wyżej wymienionej stronie pisze ze jest pochowany w Pleszewie jednak przeszukując cmentarze w Pleszewie poprzez Grobonet nigdzie nie figuruje czy ktoś mógłby mi pomoc odszukać ten grób i ewentualnie zrobić zdjecie . Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc . Pozdrawia Ireneusz Krzyzak

Jeśli wujek zmarł w pleszewskim szpitalu, to szpital zgłosił jego zgon do USC - jeśli nie było rodziny.
Nie wiem czy USC w Pleszewie, przekazał już te akty do AP Kalisz.
Najlepiej przedzwoń lub napisz meila - dowiedz się u źródła.
Odpowiedz