Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

miejscowość Frankowo

14 cze 2020, 15:26

Szanowni Państwo,

poszukuję odpowiedzi na pytanie do jakiej parafii w latach 30. XIX w. (1830-1839) należała miejscowość Frankowo. Obecnie w gminie Osieczna k. Leszna. W pośrednim dokumencie odnotowano, że w podanych latach był to powiat wschowski. Gdzie szukać katolickich metryk chrztu i czy są ogólnodostępne? Wg aktu zgonu przypuszczam, że chodzi o rok 1833-4, ale biorę pod uwagę pewien margines. Przy okazji - może ktoś wie, jaka to miejscowość na Śląsku - Kotschke lub Kotschka in Schlesien lub gdzie szukać takiej nazwy czyli miejscowości.

Dziękuję za zwrócenie uwagi.

Re: miejscowość Frankowo

14 cze 2020, 15:52

Frankowo należało do parafii Świerczyna.

Kotschke lub Kotschka in Schlesien - Słownik nazw miejscowości położonych...
- Schlesien
- Ostpreussen
- Pommern
nie wymienia takiej nazwy.

Re: miejscowość Frankowo

14 cze 2020, 16:25

Frankowo parafia Świerczyna - zgony dostępne offline w pracowni naukowej Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Z tym drugim, może chodzi o Katschkau?

Re: miejscowość Frankowo

14 cze 2020, 19:58

Bartek napisał(a):Frankowo parafia Świerczyna - zgony dostępne offline w pracowni naukowej Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Z tym drugim, może chodzi o Katschkau?


Z Kaczkowa do Frankowa jest tylko 20 km. A wtedy granicy między Śląskiem a Poznańskim nie było.
Pozdrawiam
Janusz

Re: miejscowość Frankowo

15 cze 2020, 06:51

Dziękuję Wam pięknie za podpowiedzi. Wobec tego że akta znajdują się w AAP - będzie trudno do nich dotrzeć. Bartek i Janusz sugerują, że może Kotschke (taka jest pisownia w moim przypadku) to dzisiejsze Kaczkowo. To dopytam zatem - a parafia, akta metrykalne, gdzie szukać?

Re: miejscowość Frankowo

15 cze 2020, 07:20

Dla jasności podaj najpierw zdjęcie aktu i pełny kontekst.

Re: miejscowość Frankowo

15 cze 2020, 08:13

Podaję link - https://szukajwarchiwach.pl/34/418/0/3. ... /#tabSkany

Re: miejscowość Frankowo

15 cze 2020, 11:21

Widzę Kotschke in Oberschlesien. Jeśli faktycznie Kaczkowo, to słabo, bo chrzty dla odnośnej parafii (Tschirnau czyli Czernina powiat Góra) zachowały się dopiero od r. 1854:
http://www.christoph-www.de/kbsilesia4.html#T

Na szczęście w AP Leszno jest księga meldunkowa Wycisłowa, w której można przynajmniej sprawdzić, gdzie rodziły się dzieci tej parze.

Re: miejscowość Frankowo

15 cze 2020, 14:17

Dziękuję Bartku!
Bardzo cenne uwagi podałeś. Jeśli to nie Kaczkowo - bo w akcie jest skrót Górny Śląsk - to musi to być inna miejscowość? Może niekoniecznie? Księgi meldunkowe Wycisłowo - w AP Leszno - rzeczywiście mogą się przydać. Szukam dalej, również na dzisiejszym Górnym Śląsku.

Re: miejscowość Frankowo

15 cze 2020, 18:13

Górny Śląsk jako osobna prowincja zaczął egzystować dopiero w 1919. Może to Koischkau (obecnie Koiszków). Zgłaszający nie znał imion rodziców zmarłej żony , to i miejscowość mógł podać "mniejwięcej". Nazwisko Zorga też jakoś tak brzmi ani polsko , ani niemiecko. Po niemiecku Sorge to troska. Akt ślubu mógłby coś rozjaśnić.
Pozdrawiam
Janusz

Re: miejscowość Frankowo

15 cze 2020, 18:18

Na Basi znalazłem akty dotyczące tej pary z parafii Żytowiecko
Carolina Sorge , a Józef czeladnik młynarski.
Pozdrawiam
Janusz

Re: miejscowość Frankowo

15 cze 2020, 20:20

Januszu!

No właśnie problem na tym polega, że nie mogę znaleźć aktu ślubu na Basi lub Proj. P. Być może, że ślub odbył się, póki co zakładam w tej tajemniczej miejscowości. Następnie urodziny już w "Polsce". Nie mam też na razie aktu chrztu Józefa (może znajdować się w aktach parafialnych wspomnianej wcześniej Świerczyny), ale mam rozeznanie praktycznie w całej rodzinie (przodków i potomków) i to jest rzecz w tej chwili mniej istotna. Najważniejsze, jest ustalenie skąd pochodziła Karolina, i ew. gdzie Józef znalazł swoją wybrankę. Ponieważ rodzina Józefa (przodkowie i potomkowie byli młynarzami, to przypadało im co jakiś czas przenosić się z miejscowości do miejscowości. Praktycznie można zaryzykować stwierdzenie, że trwało to ok. 200 lat. Znałem jednego z ostatnich potomków, który może i z żalem pożegnał się ze swoim wiatrakiem.

W tym miejscu jako starszemu panu przypomina mi się film "Znachor". I jeszcze ktoś inny: Richard Sorge (ur. 4 października 1895 w Sabunczi pod Baku, zm. 7 listopada 1944 w Toshimie) – dziennikarz niemiecki, doktor nauk politycznych, od 1929 r. agent sowieckiego wywiadu wojskowego (Razwiedupr\GRU) o kryptonimie „Ramsay”, od 1919 r. członek KPD, a od 1925 r. WKP - za Wikipedią.

Ale do rzeczy. Piszesz Januszu z troską, powiedziałbym, o dojście do prawdy materialnej. Bardzo dziękuję również pozostałym osobom, bo jak widać każda sprawa może mieć ciekawe wątki. Górny Śląsk jako prowincja od 1919 r., ale czy wcześniej potocznie też używano takiej nazwy, skąd się wziął taki wpis w 1881 roku? Może miejscowość - obecnie Koiszków - którą podałeś to właśnie ta? Opuszczam forum, żeby szukać gdzie ona leży. Bardzo mnie zainteresowała Twoja wskazówka, że najpierw postanowiłem odpisać, dziękując za zainteresowanie a dopiero później z niej skorzystać. Dziękuję.

Re: miejscowość Frankowo

15 cze 2020, 21:13

Polecam hasło Górny Śląsk na Wikipedii. Tam jest dość wyczerpująco podana historia podziału na Górny i Dolny. Ale używano też nazwy Średni w czasach gdy w XIX w. Śląsk dzielił się na 3 rejencje : legnicka -Dolny, wrocławska - Mittel (średni ) , opolska -Górny. Zielona Góra miała w adresach pocztowych do 1919 dodatek i.S. , a po 1919 i. N./S. (czyli na Śląsku , a później na Dolnym Śląsku).
Pozdrawiam
Janusz
Odpowiedz