Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Re: AA Poznań

14 maja 2018, 20:56

koszuciak napisał(a):... Kwestia akt zgonów jest tutaj najdelikatniejsza, ponieważ w zasadzie wiadomym jest, że ochrona danych osobowych dotyczy tylko osób żyjących, jednak istnieje np. coś takiego, jak prawo do szacunku zmarłych i ich dobrego imienia (dokładnie tego nie nazwę), dlatego też przyjęto taki, a nie inny okres karencji.
...

W akcie zgonu oprócz danych zmarłego jest też informacja o rodzicach i ewentualnym żyjącym współmałżonku. Rodzice zmarłego też mogą jeszcze żyć i wobec tego te informacje zaliczają się do danych osobowych.
Wyobraźmy sobie sytuacją wcale nie tak absurdalną: 50 lat temu dwudziestolatka miała panieńskie dziecko, które zmarło jako niemowlę. Dzisiaj ma lat 70 i niekoniecznie chce, aby ktoś wiedział, że jako panna miała dziecko. Nie ukrywam: długo zastanawiałem się czy udostępnić księgi zmarłych do końca zasobu czyli do roku 1948 (młodsze księgi są jeszcze w parafiach).

Re: AA Poznań

15 maja 2018, 08:47

Bez komentarza
http://allegro.pl/odpis-i-wyciag-z-aktu ... 41590.html

Re: AA Poznań

15 maja 2018, 13:53

Jan M. Musielak napisał(a): W akcie zgonu oprócz danych zmarłego jest też informacja o rodzicach i ewentualnym żyjącym współmałżonku. Rodzice zmarłego też mogą jeszcze żyć i wobec tego te informacje zaliczają się do danych osobowych. Wyobraźmy sobie sytuacją wcale nie tak absurdalną: 50 lat temu dwudziestolatka miała panieńskie dziecko, które zmarło jako niemowlę. Dzisiaj ma lat 70 i niekoniecznie chce, aby ktoś wiedział, że jako panna miała dziecko. Nie ukrywam: długo zastanawiałem się czy udostępnić księgi zmarłych do końca zasobu czyli do roku 1948 (młodsze księgi są jeszcze w parafiach).

Pare postow wyzej wyrazilem moje obawy wlasnie w inerpretacji przepisow. To wszystko moze zajsc w absurd, ktory nieprawdopodobnie zwiekszylby naklad recznej pracy.
Ja bym interpretowal to prosto.
Ksiegi chrztow niedostepne po 1918. Tutaj dywagacja – czesto chrzest byl wiele lat po urodzeniu.
Ksiegi malzenstw niedostepne po 1957 roku obojetnie czy zawieraja inne dane.
Ksiegi zmarlych niedostepne po 1967 roku obojetnie czy zawieraja inne dane.

Re: AA Poznań

02 wrz 2018, 11:55

Witam,
Insteresuje mnie parafia w Domachowie. Czy ktos wie czy w zbiorach tej parafii sa ksiegi z lat 1800-1850.
B. Piasecka

Re: AA Poznań

02 wrz 2018, 12:17

Są w Archiwum Archidiecezjalnym. Do tego kilkanaście roczników duplikatów z tych latach zostało zindeksowanych w BaSI.

Re: AA Poznań

02 wrz 2018, 12:17

Akta urodzeń 1793-1846
Akta małżeństw 1834-1846
Akta małżeństw 1793-1833, 1847-1888
Akta zgonów 1793-1821
Akta zgonów 1822-1853
Miscellanea 1834-1851

Re: AA Poznań

03 paź 2018, 12:58

Zmienił się formularz zamawiania skanów archiwaliów w AAP.

Re: AA Poznań

03 paź 2018, 20:20

Witaj Adam,
Wszystko czego szukasz jest juz w sieci.
Daj mi Twojego maila

Basia

Re: AA Poznań

28 paź 2018, 07:31

Witam,
Od jakiegoś czasu nie mogę otworzyć strony AAP http://bazy.aap.poznan.pl/ksiegi.php?limit=0
Czy to czasowe, czy może zmiana adresu?

Re: AA Poznań

28 paź 2018, 08:45

Henryku,

Jest informacja na stronie AAP:
Bazy danych – AAPoz napisał(a):Przerwa techniczna – trwają prace nad zmianą baz danych.
Przepraszamy za utrudnienia.

Re: AA Poznań

28 paź 2018, 10:21

Tomku,
Bardzo dziękuję za info. Mam nadzieję, że prace potrwają niezbyt długo, bo potrzebne mi są sygnatury parafii (PM+nr).

Re: AA Poznań

31 paź 2018, 13:51

Zapraszam do roboczej wersji naszego katalogu: http://ns38487.ovh.net/
W celu odnalezienia ksiąg metrykalnych należy włączyć znacznik przy nich przed kliknięciem "szukaj". Niestety, znacznik przy CAAP jeszcze nie działa.

Re: AA Poznań

02 sty 2019, 12:07

Mam prośbę do administratorów - czy można przyczepić ten temat na górze działu? Myślę, że jest na tyle istotny, że warto, by nie ginął co chwilę pod innymi wątkami i tematami.

Mam pytanie o aktualizację katalogu do x. Musielaka - kiedy pojawią się znaczniki przy księgach dostępnych w CAAP?

Re: AA Poznań

09 mar 2019, 16:34

Jan M. Musielak napisał(a):Zapraszam do roboczej wersji naszego katalogu: http://ns38487.ovh.net/
W celu odnalezienia ksiąg metrykalnych należy włączyć znacznik przy nich przed kliknięciem "szukaj". Niestety, znacznik przy CAAP jeszcze nie działa.

Dostępna jest już finalna wersja katalogu. W kolumnie "Dostępność" znajduje się informacja czy dana jednostka jest dostępna i w jakiej formie. Przy księgach metrykalnych CAAP lub/i numer mikrofilmu.
Obecnie pracujemy nad możliwością zamawiania jednostek archiwalnych wymagających przyniesienie z magazynu bezpośrednio z poziomu katalogu poprzez kliknięcie "Zamów". Nie będzie to dotyczyło mikrofilmów, gdyż te są na miejscu w czytelni.
W ramach udostępniania kolejnych parafii w ramach CAAP doszedłem w alfabecie do "M". Obecnie udostępniam parafie na "W". Ponieważ przez dłuższy czas zajęty byłem innymi obowiązkami, sporo ksiąg czeka na serwerze CAAP i na serwerze skanera na udostępnienie. Gdy wszystkie zeskanowane księgi będą dostępne, spróbuję zaktualizować katalog. Mam nadzieję, że nie powtórzy się błąd, jaki miał miejsce, gdy udostępniałem wersję testową.

Re: AA Poznań

13 mar 2019, 11:10

Z całą pewnością wszyscy, którzy przez lata gościli w naszym Archiwum pamiętają księdza Michała, który obsługiwał przychodzących. W dniu wczorajszym przeszedł na drugą stronę życia. Pogrzeb odbędzie się w piątek o 12 w Swarzędzu, w kościele św. Marcina i następnie na cmentarzu przy kościele.

Re: AA Poznań

13 mar 2019, 11:52

R.I.P.

Re: AA Poznań

13 mar 2019, 13:13

Dołączam się.

Renata

Re: AA Poznań

13 mar 2019, 19:15

Pamiętam księdza Michała i nasze rozmowy ,może nie było ich wiele,ale......
Na zawsze zostanie w mej pamięci!!!
Krzysztof.

Re: AA Poznań

13 mar 2019, 20:25

R.I.P.

Re: AA Poznań

19 mar 2019, 08:56

Z wielkim smutkiem przeczytałem o przejściu na drugą stronę życia ks. Michała.
Pozwolę sobie na skromne wspomnienie. Poznałem go wiele lat temu w archiwum jako człowieka wyciszonego i uczynnego. Nie da się takich osób zapomnieć. Uczą nas spokoju w świecie pośpiechu. Mają to coś co nazwywamy zaleganiem w pamięci. Pamiętam jak w czasach gdy pod drzwiami stało się w kolejce na otwarcie zawsze gdy wchodził zagadał i wówczas widziałem uśmiech na jego twarzy. I takim go zapamiętam. Człowieka wyciszonego pełnego sympatii.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie. Amen

Re: AA Poznań

12 mar 2020, 09:05

W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego pracownie Archiwum będą nieczynne do 26 marca.

Re: AA Poznań

18 kwi 2020, 15:34

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Pracując przez dwa tygodnie zdalnie dokończyłem przebudowę katalogu i mogłem umieścić w sieci w pełni zaktualizowany katalog. Co prawda przy jego wyświetlaniu pojawia się błąd: poszczególne księgi pojawiają się dwukrotnie, raz z prawidłowym opisem i raz z informacją "brak dostępnych egzemplarzy". Mam nadzieję, że ten błąd uda się usunąć.
Pozdrawiam!

Re: AA Poznań

03 cze 2020, 10:44

W związku z poluzowaniem obostrzeń dotyczących archiwum również AAP przygotowuje się do otwarcia. Jednakże będą nas ciągle obowiązywały pewne ograniczenia co do liczby wchodzących jak i co do warunków sanitarnych. Obecne restrykcje mówią o 15m² na użytkownika, ale zanosi się na zmianę: odległość między stanowiskami 2m. W pierwszym przypadku możemy przyjąć po 2 osoby na pracownię, a po spodziewanym rozluźnieniu do 4 osób. Zalecana jest też przerwa w pracy na wietrzenie pracowni. Przypuszczalny termin otwarcia to poniedziałek po Bożym Ciele. Pracownie będą otwarte 2 godziny przed przerwą i dwie po. Dokładne godziny otwarcia, po ich ustaleniu, znajdą się na stronie Archiwum. Wizyty będą możliwe wyłącznie po uzgodnieniu telefonicznym.
Chcąc wyjść na przeciw poszukiwaczom, którzy przed dłuższy czas nie mieli możliwości korzystania z materiałów rozważamy, jeśli byłoby zainteresowanie, otwarcie również w miesiącach wakacyjnych. W związku z tym stawiam pytanie: jakie jest zainteresowanie korzystaniem z naszych materiałów także w wakacje?

Re: AA Poznań

03 cze 2020, 10:48

Jan M. Musielak napisał(a):W związku z poluzowaniem obostrzeń dotyczących archiwum również AAP przygotowuje się do otwarcia. Jednakże będą nas ciągle obowiązywały pewne ograniczenia co do liczby wchodzących jak i co do warunków sanitarnych. Obecne restrykcje mówią o 15m² na użytkownika, ale zanosi się na zmianę: odległość między stanowiskami 2m. W pierwszym przypadku możemy przyjąć po 2 osoby na pracownię, a po spodziewanym rozluźnieniu do 4 osób. Zalecana jest też przerwa w pracy na wietrzenie pracowni. Przypuszczalny termin otwarcia to poniedziałek po Bożym Ciele. Pracownie będą otwarte 2 godziny przed przerwą i dwie po. Dokładne godziny otwarcia, po ich ustaleniu, znajdą się na stronie Archiwum. Wizyty będą możliwe wyłącznie po uzgodnieniu telefonicznym.
Chcąc wyjść na przeciw poszukiwaczom, którzy przed dłuższy czas nie mieli możliwości korzystania z materiałów rozważamy, jeśli byłoby zainteresowanie, otwarcie również w miesiącach wakacyjnych. W związku z tym stawiam pytanie: jakie jest zainteresowanie korzystaniem z naszych materiałów także w wakacje?


Bardzo się cieszę, że już wkrótce znów będzie można zapisać się na kwerendę w AAP.

Różnica między wakacjami a nie-wakacjami bardzo się w tym roku zatarła.

Bardzo chętnie pojawię się kilkakrotnie w wakacje, o ile będzie taka możliwość.

Re: AA Poznań

03 cze 2020, 11:12

Bardzo dobre wieści! Osobiście jestem bardzo chętny skorzystać z archiwum, nie tyle z samych ksiąg metrykalnych, ale i z innych materiałów :)

Pytanie czysto techniczne: czy w związku z tym archiwum planuje wydłużenie ważności wykupionego rocznego abonamentu o tyle czasu, ile archiwum z przyczyn oczywistych było nieczynne?

Re: AA Poznań

10 cze 2020, 18:09

Boże Ciało już jutro, czyli pewnie nie uda się otworzyć Archiwum już w najbliższym tygodniu?

Re: AA Poznań

10 cze 2020, 18:40

Łukasz Bielecki napisał(a):Boże Ciało już jutro, czyli pewnie nie uda się otworzyć Archiwum już w najbliższym tygodniu?

Niestety, tak. Konieczność opracowania procedur i zatwierdzenia ich przez sanepid jest nie do przeskoczenia.

Re: AA Poznań

10 cze 2020, 18:41

Dziękuję Księdzu za informację, dura lex sed lex.

Re: AA Poznań

18 cze 2020, 13:36

Procedury do sanepidu wysłane. Teraz czekamy na odpowiedź.

Re: AA Poznań

23 cze 2020, 13:37

Odpowiedź z sanepidu nadeszła. Planowana data otwarcia to wtorek po św. Piotrze i Pawle. Godziny otwarcia: 10.00 - 12.00, następnie przerwa na wietrzenie i ewentualną dezynfekcję stanowisk i otwarte 12.30 - 14.30. Od środy przyjmujemy rezerwacje terminów - wyłącznie przez telefon z równoczesnym zamówieniem konkretnych jednostek.

Re: AA Poznań

23 cze 2020, 14:58

Czy na CAAP są jakieś odmienne reguły? Ile stanowisk CAAP może być równocześnie zajętych? Czy można będzie zamawiać z podziałem na godziny, czy tylko cały 2h blok, czy wręcz cały dzień (tak jak w AP)?

Re: AA Poznań

24 cze 2020, 12:39

Łukasz Bielecki napisał(a):Czy na CAAP są jakieś odmienne reguły? Ile stanowisk CAAP może być równocześnie zajętych? Czy można będzie zamawiać z podziałem na godziny, czy tylko cały 2h blok, czy wręcz cały dzień (tak jak w AP)?

Równocześnie mogą pracować na CAAP 3 osoby. Ponieważ wymiana kwerendzistów wymagałaby dodatkowej przerwy, optymalnym byłoby, gdyby rezerwować cały blok.

Re: AA Poznań

29 cze 2020, 20:33

Od jutra Archiwum otwiera się na kwerendzistów. Wszystkich chętnych zapraszam na naszą stronę w celu zapoznania się z zasadami korzystania z zasobu w czasie epidemii.
https://aap.poznan.pl/zasady-korzystania-z-materialow-archiwalnych-w-archiwum-archidiecezjalnym-w-poznaniu-w-czasie-stanu-epidemii/
Odpowiedz