Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

Zamek w Ruchocice ?

27 gru 2011, 12:08

Witam
Przestawiam sie:
HENRI ROSZAK mieszcam w FRANCJI

Szukam dokumentów i opowieści o Ruchocice zamku.

moja prababcia urodziła się w 1861 i pracowała w tym zamku i mieszkawa w przybudowski zamku

Ten zamek może został spalone lub zniszczone

Jestem również zainteresowany nazwisk właścicieli tego zamku

Dziękuję bardzo

henryk

Re: Zamek w Ruchocice ?

27 gru 2011, 12:52

Heniu,
Był to raczej dwór właścicieli i folwark.

http://www.ruchocice.eu/
http://www.slownik.ihpan.edu.pl/search. ... ce&d=0&t=0

Re: Zamek w Ruchocice ?

27 gru 2011, 14:46

Dzień dobry!

Jestem mieszkańcem Ruchocic i badam dzieje tej miejscowości. Mimo mojego młodego wieku nikt inny we wsi nie wie o historii Ruchocic tyle co ja. Proszę tego nie odbierać jako przejaw pychy czy zarozumialstwa, ale swój wolny czas poświęcam na przeszukiwanie starych książek, map, pamiętników czy nawet dokumentów. Z tego co wiem, kontaktował się Pan z proboszczem, w celu odnalezienia aktów urodzeń z ruchocickich ksiąg metrykalnych, które dotyczą pańskiej rodzinny.
Proszę się do mnie odezwać, a postaram się Panu pomóc jak tylko będę mógł.

Re: Zamek w Ruchocice ?

28 gru 2011, 21:19

Witam Matheus

bardzo dziękuję za odpowiedź

Nie wiem zawodu Julianna, wiem tylko że j ojciec julianny był robotnik rolny

Widziałem, że wielu członków z rodziny Von TIEDEMANN urodzili się
RUSSOSCHIN.
Dwor Ruchocice był prawdopodobnie zamieszkany przez kogoś innego ?

Znalazłem dzjecie "Dwór eklektychny" ale nie jestem pewien, że jest w Ruchocice

dziękuję za pomoc
Henryk

Re: Zamek w Ruchocice ?

11 lut 2012, 20:44

Witaj Henryku !

Z wielka przyjemnościa przybliżę Ci historie Ruchocina,tym bardziej ,że właścicielami
byli tam także moi Krewni Wilkońscy

Dzisiaj Rodzina von Tiedeman właściciele Ruchocina koniec XIX i XX w.

Henryk von Tiedemann zakłada wraz Hansemannem i Hermanem Kennemanem
w 1894 w Poznaniu osławioną,żle wspominana przez Polaków organizacje HAKATA
nazwa od jej założycieli

o Henryku pisano,że bardzo wykształcony i kulturalny człowiek nie pasujacy do sterotypu
tepego prusaka służbisty -a tak niechlubnie zapisał sie w historii Wielkopolski

Jego Syn Leon von Tiedemann czyni starania w 1922 o przyznanie mu obywatelstwa
polskiego na podstawie Traktatu Wersalskiego,jego wnioski zostały odrzucane,
czy w końcu przyznano mu obywatelstwo ?

Genealogie Rodziny Tiedemannów z Ruchocina znajdziesz w internecie,
wypominano Rodzinie Thiedemann pochodzenie żydowskie ?

o Ruchocicach poszukam danych i dopiszę

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski Wschowa

Re: Zamek w Ruchocice ?

11 lut 2012, 22:47

henri62 napisał(a):Widziałem, że wielu członków z rodziny Von TIEDEMANN urodzili się RUSSOSCHIN.

Russoschin to nie miejscowość Ruchocice. O ile wiadomo mi, żaden z członków owej rodziny nie urodził się w Ruchocicach.

henri62 napisał(a):Dwor Ruchocice był prawdopodobnie zamieszkany przez kogoś innego ?

Tiedenmannowie prawdopodobnie nie mieszkali na stałe w Ruchocicach przed Pierwszą Wojną Światową, jednak po zakończeniu wojny Leo Tiedenmann mieszkał najprawdopodobniej we dworze do 1923 roku.

henri62 napisał(a):Znalazłem dzjecie "Dwór eklektychny" ale nie jestem pewien, że jest w Ruchocice

Ta informacja nie tyczy się Ruchocic. Zapewne korzystał Pan z Googlebooks...

mirke napisał(a):Z wielka przyjemnościa przybliżę Ci historie Ruchocina,tym bardziej ,że właścicielamibyli tam także moi Krewni Wilkońscy

Tak, jak już wyżej wspomniałem, Ruchocin lub Russoschin to nie Ruchocice. Tak, Wilkońscy byli chwilowo właścicielami wsi, a w zasadzie Urszula Kierska-Wilkońską, która była córką fundatora kościoła. Jeżeli ma Pan więcej informacji o tej parze to proszę odezwać się do mnie, bowiem pracuję nad historią Ruchocic i poszukuję takich informacji.

mirke napisał(a):Dzisiaj Rodzina von Tiedeman właściciele Ruchocina koniec XIX i XX w.

Rodzina Tiedenmannów była właścicielami Ruchocic nie wcześniej niż od 1885 roku, kiedy to właścicielem była jeszcze Karl Felsch.
Zapewne po 1885 roku majątek Ruchocice zakupił Erich Tiedenmann-Kranz, jednak już po śmierci 1897 roku jego jako właściciel występuje jego żona Louise Hardt. Po Pierwszej Wojnie Światowej mamy już ich syna Leo Tiedenmanna, który uchwałą Komisji Likwidacyjnej w Poznaniu z 1923 roku został wywłaszczony z majątku, który przeszedł na rzecz Skarbu Państwa.

mirke napisał(a):Jego Syn Leon von Tiedemann czyni starania w 1922 o przyznanie mu obywatelstwapolskiego na podstawie Traktatu Wersalskiego,jego wnioski zostały odrzucane,czy w końcu przyznano mu obywatelstwo ?

Po pierwsze, Leo v. Tiedenmann nie był synem Heinricha von Tiedemann-Seeheima tylko jak już dalekim bratankiem. Obywatelstwa nie otrzymał i jak wyżej wspomniałem, został wywłaszczony.


Jeżeli Panowie mają jakieś pytania to bardzo chętnie pomogę. Informacje, które posiadam i które Panom przekazałem są podparte źródłami historycznymi. Co zaś do Pana Mirosława, to po prostu w Pana historii doszło do powiązania pewnych, w gruncie rzeczy nawet prawdziwych informacji, z bardzo znaną osobą. No i mamy wspaniałą opowieść o czołowym hakarzyście i jego rzekomy potomek, właścicielach Ruchocic. Tylko najgorsze jest to, że dokumenty i historia mówią inaczej. Gdzieś nawet chyba na jakimś forum czytałem o dziadku-nauczycielu z Gnina, który miał wielką przyjemność spotykania się na obiadkach z Heinrichem w Ruchocicach. W świetle zgromadzonych przez mnie źródeł jest to nie możliwe. Nie wiem, może ktoś po prostu chciał sobie stworzyć historię rodzinną z wielką postacią w tle albo po prostu ludzka niewinna ułomność i zanik pamięci przyczyniły się do tego. Cóż nie nam to oceniać. Orzec mogę tylko tyle, że w świetle moich prywatnych badań na dzień dzisiejszy sprawa przedstawia się tak jak ją opisałem u samej góry postu.

Re: Zamek w Ruchocice ?

12 lut 2012, 15:26

Witam !

Chylę czoła przed Mateuszem,Masz Rację ! opracowania mylą Tiedemannów

Genealogia Tiedemannów - google Carl Ludwig Gustaw Adolf von Tiedemann
koligacje Potomstwa z Rodzina Królewska Hiszpani

-Henrich Ludwig Ferynand h.wł Tiedemann *22.10.1843 w Dembogórsku +02.01.1922 Berlin
[syn Fryderyka 1789-1880 1v Gdańsk 1819 Wilhelmine von Chmieliński 1794-1825
Mieli 2 Dzieci,2v 1821 Ambsberg Rudolfine Pape 1809-1886 ,Mieli 10 Dzieci
w tym Henrich i Erich ]
mjr.wojsk pruskich,w 1881 osiedla sie w poznańskim kupuje Jeziorka z folwarkiem Piekary
i Trzcelino,gospodarzy do 1919,współzałożyciel HAKATY
x 18.09.1972 Berlin Dorotha von Hardt *29.12.1852 Hamburg +04.01.1926 Berlin
Mieli 6 Dzieci
Wnuk Hans był ambasadorem Niemiec w Wielkiej Brytanii i Włoszech

-ErichWerner Fredrich Ludwig h.wł.Tidemann *28.04.1840 Russochin +16.02.1897 Kranz
x 18.01.1868 Louise Hard *05.03.1849 Nev York +13.08.1930 Kranz
i On jest wł.Ruchocina a po Nim Jego Żona Luise Hard,być może Siostra Dorothy
nastepnym wł.Ruchocina jest Ich Syn Leo Tiedemann *11.08.1876 Kranz +06.11.1954
Brauncheig
x 23.07.1910 Destedt Elise von Veldheim *07.08.1884 Destedt +18.11.1966

cd nastapi
M.K.P

Re: Zamek w Ruchocice ?

12 lut 2012, 18:26

cd.Ruchocin
jestem juz po południowej kawie,przy której analizowałem Ruchocin
/marki kawy nie mogę zdradzić,była dobra !/

Mateuszu ! wszystkie wspomnienia ludzi Którzy mieli kontakt z Henrichem T. mogą być
prawdziwe
Henrich po śmierci Brata Ericha zajmował sie zapewnie gospodarzeniem w Ruchocinie
i często tam przebywał
HAKATA została założona 28.09.1894 w Poznaniu i on jako gorący jej orędownik,były
oficer wojska pruskiego,dobry organizator -jak pisano o nim,wprowadza w czyn założenia
HAKATY i jeździ po Wielkopolsce,w tym czesto bywa w Ruchocinie,jak powyżej
i tam spotyka sie z wieloma ludźmi i Ich opowiadania o spotkaniu z nim sa zapewne
autentyczne ,plus jego opis

"Orędownik Ostrowski" nr 24 z 24.03.1923 informuje o sprzedaży majatku Ruchocin
wł.L.Tiedemanna 841.97 ha
nabywcą Ruchocina jest Józef h.Pomian Nieżychowski 1885-1960 Syn Stanisława 1851-1897
i Łucji h.Jastrzebiec Taczanowskiej *1862 +18.08.1917 Granówko poch.Granowo
google-Stanisław Nieżychowski Łucja Taczanowska baza PSW Pana Minakowskiego
Łucja Taczanowska-Nieżychowska x2v Rodryg h.Łabędź hr.Dunin 1870-1928

Brat Stanisława Nieżychowskiego ,Kazimierz był Ojcem słynnego Jacka 1924-2009
dyr.Opery szczecińskiej,wystepował w zespole'"Słynna Grupa pod Wezwaniem"
śpiewał w Monachium na Olimpiadzie z Maryla Rodowicz
Kuzyn mojej Mamy

Pozdrawiam M.K.P

Re: Zamek w Ruchocice ?

12 lut 2012, 19:12

sorki ! uzupełnienia i poprawki

Jacek Nieżychowski Syn Kazimierza z Ojca Stanisława
dyr.Operetki szczecińskiej
współzałozyciel "Silnej Grupy pod Wezwaniem "
bebnił na Olimpiadzie w Monachium 1974 i podśpiewywał a piosenke śpiewała Maryla Rodowicz
google - Jacek Pomian Nieżychowski
podczas wystepu w Sulechowie spotkałem sie z Nim osobiście wraz z Mamą,
a moja Mama spotykała sie z Nim w dzieciństwie,czesto bywał u wspólnych Krewnych
Koscielskich w Brzeźnie k.Czarnkowa zapewne także u Stryja w Ruchocinie

Pozdro
M.K.P

Re: Zamek w Ruchocice ?

13 lut 2012, 16:12

Przepraszam, ale według moich informacji to Pan mija się znowu z prawdą. Nie wiem dlaczego i skąd Pan czerpie ogóle tę widzę, która jest częściowo sprzeczna z wynikami moich poszukiwań.

mirke napisał(a):Mateuszu ! wszystkie wspomnienia ludzi Którzy mieli kontakt z Henrichem T. mogą byćprawdziweHenrich po śmierci Brata Ericha zajmował sie zapewnie gospodarzeniem w Ruchociniei często tam przebywałHAKATA została założona 28.09.1894 w Poznaniu i on jako gorący jej orędownik,byłyoficer wojska pruskiego,dobry organizator -jak pisano o nim,wprowadza w czyn założeniaHAKATY i jeździ po Wielkopolsce,w tym czesto bywa w Ruchocinie,jak powyżeji tam spotyka sie z wieloma ludźmi i Ich opowiadania o spotkaniu z nim sa zapewneautentyczne ,plus jego opis

Myli Pan Rusocin z Ruchocicami, to dwie osobne wioski. Po drugie, Heinrich nie miał czego szukać w Ruchocicach, bowiem oprócz jego bratanka mieszkali sami tylko Polacy.

mirke napisał(a):"Orędownik Ostrowski" nr 24 z 24.03.1923 informuje o sprzedaży majatku Ruchocinwł.L.Tiedemanna 841.97 ha

Autor artykułu pomylił ewidentnie nazwę wsi...
mirke napisał(a):nabywcą Ruchocina jest Józef h.Pomian Nieżychowski 1885-1960 Syn Stanisława 1851-1897i Łucji h.Jastrzebiec Taczanowskiej *1862 +18.08.1917 Granówko poch.Granowo

Nie, nabywcą dóbr jest Rodryg hr. Dunin w 1923 roku. Nikt z Nieżychowskich w Ruchocicach nie władał, za wyjątkiem oczywiście hrabiego Dunina, który ożenił się z wdową po Stanisławie Nieżychowskim.

Re: Zamek w Ruchocice ?

13 lut 2012, 20:54

Może mój wpis nie dotyczy zamku w Ruchocicach, ale przed chwilką znalazłam artykuł w Dzienniku Poznańskim dot. kościółka w Ruchocicach i księdza, który malował.
Może Was to zainteresuje :)
Dziennik Poznański 1933.01.14 nr 11 str. 2 i 3
"Wiadomości regionalne. Ksiądz proboszcz maluje"
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 9617&tab=3

Re: Zamek w Ruchocice ?

13 lut 2012, 21:01

Dziękuję bardzo, ale ów artykuł jest mi znany. W bardzo wielu gazetach był przedrukowywany.

Re: Zamek w Ruchocice ?

15 lut 2012, 20:34

Dziękuję bardzo
henryk

Re: Zamek w Ruchocice ?

13 mar 2012, 22:09

Mateuszek napisał(a):Dziękuję bardzo, ale ów artykuł jest mi znany. W bardzo wielu gazetach był przedrukowywany.

Przeglądając "Ilustracja Poznańska i Nowiny Sportowe 1932.05.04 Nr 18 ; Ilustracja Poznańska i Nowiny Sportowe 1932.03.15 Nr 11 - znalazłam artykuły o kościołach w Ruchocicach oraz o księdzu malującym obrazy wraz z jego fotografią. Może się przyda ta wiedza.
Pozdrawiam
krysia

Re: Zamek w Ruchocice ?

14 lip 2012, 19:53

WITAM
Szukam fotografię dwor w Ruchocice , który został spalony w roku 1948
pozdrawiam.
henryk

Re: Zamek w Ruchocice ?

05 lip 2020, 14:36

Witam !

Do ogródka Mateuszka ! Ruchocice,uzupełnienia

Ruchocice kupuje ca 1885 Erich Werner Fredrich Ludwig v.Tiedemann *28.04.1840 Russoschin/Rusocin k/Pruszcz Gdański /
+16.02.1897 Kranz /Kręcko k/Zbaszynka/
wł.Kręcka,mjr.wojsk pruskich,deputowany do parlamentu pruskiego od 1879,kolator kościoła w Kręcku wg projektu Jego Brata
Ludwiga Aleksandra Erdmana v.Tiedemann 1841-1908
Po jego śmierci wł.Ruchocic jest Jego Żona Louise Christiane z d.Hard 1849-1930 zm.w Kręcku ,Która przekazuje majatek Synowi
Leo Erdman v Tiedemann *11.08.1876 Kręcko - dane o Nim patrz powyżej

Czy brat Ericha a stryj Leo Tiedemanna,Henrich T. hakatysta bywał w Ruchocicach ? zapewne tak,wg danych pomagał w prowadzeniu
majatku,był dobrym gospodarzem,a źle postrzeganym przez polaków z racji polityki antypolskiej

Sasiadami Ericha Tiedemanna z Kręcka byli moi Krewni Zakrzewscy z Kosieczyna i Chlastawy,
Synowie Wojciecha Zakrzewskiego 1837-1901 , Kalikst Teodor 1874-1930 i Zygmunt 1876-1927 ożenieni z Pannami Tiedemann
czyimi Córkami ? do ustalenia
/ Żona Wojciecha h.Wyskota Zakrzewskiego oż.06.05.1867 Wrocław Teofila h.Ryś Lossow *27.04.1845 Gryżyna + po 1901 /

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski

Re: Zamek w Ruchocice ?

27 sty 2021, 15:43

Witam !

Ostatnim wł.Ruchocic krótko przed II w.ś był Kazimierz Walenty Pleciński
- Kazimierz Walenty Pleciński *12.02.1872 Bruczków +13.04.1945 zapewnie w Ruchocicach poch.Śrem
studia agralne 1897-1899 ,wł.majatku Grzymisław k/Śremu a nstp.Ruchocic
w 1937 jako wł.Ruchocic przyjęty do grona członków "Łowca Wielkopolskiego"
1918 delegat na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu
oż.ca 1905 Maria Szuman *25.11.1881 Toruń + 06.02.1927 Grzymisław

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski
PS patrz koligacje Rodziny Plecińskich - Projekt Poznań Pleciński Jordan

Re: Zamek w Ruchocice ?

27 sty 2021, 18:49

Zdjęcie dworu w Ruchocicach.
https://fotopolska.eu/Ruchocice_Dwor
Odpowiedz