Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

PKP-Złotniki

15 kwi 2021, 19:58

Witam
Zwracam się z pytaniem, prośbą może ktoś coś pomoże.
Jeden z moich przodków a dokładnie pradziadek Piotr Mostowski prze jakiś czas mieszkał, pracował, przebywał w Złotnikach jako kolejarz. I to jest właściwie wszystko co wiem a nie mam kogo z rodziny się spytać jakie były losy z okresu miedzy końcem wojny a rokiem 1962 kiedy to pradziadek zmarł w Pucku pomorskie.
Ale kilka faktów do których dotarłem Piotr Mostowski urodzony Skwierawy obecne województwo pomorskie rok 1887. Zakłada rodzinę 1910 rodzi się kilkoro dzieci i (to już moje przypuszczenia) w latach 1935-1939 podczas akcji osadniczej powstały tzw. "poniatówki" przeprowadzonej przez rząd polski zasiedlenia okolic Morzeszczyna. Tam też rodzina Mostowskich zamieszkała - znów przypuszczenia - gdyż jeden z synów trafia do wojska przed wybuchem wojny w jednostce w Tczewie a drugi syn czyli mój dziadek uczęszcza do szkół w Pelplinie Tczewie a później na jakiś czas rozpoczyna pracę na PKP w Morzeszczynie.
I to jest to co wiem na pewno ! miedzy latami 1939 a 1950 pustka, której nie umiem powiązać 1950 umiera prababcia Anna Magdalena Mostowska z domu Wichert w ZŁOTNIKACH !!! podobno tutaj w Złotnikach pradziadek Piotr Mostowski pracował na kolei ale to podobno. Nigdzie nie mogę znaleźć faktów w archiwum gdzie przechowują dokumentację pracowników PKP nie mają żadnych danych na temat Piotra. Po śmierci Anny Piotr wraca w okolice pomorza najpierw okolice Piaseczna potem Puck gdzie umiera 1962.
Moje pytanie gdzie do kogo mógłbym jeszcze się zwrócić aby cokolwiek dowiedzieć sie o okresie lat 1939 a 1950 z czasów zamieszkania w Złotnikach ? a może w okolicach Złotnik ? Złotniki tylko z tym mi się kojarzą iż tam prababcia został pochowana.
Pozdrawiam Sławek Gdynia

Re: PKP-Złotniki

17 kwi 2021, 11:26

Witaj Sławku !

Moja rada ;
udaj się do USC Puck i tam poproś o dane Piotra Mostowskiego + 1962
zapewne tam w Jego aktach Znajdziesz wszystkie interesujace Ciebie info.

Pozdrawiam
Mirek

Re: PKP-Złotniki

17 kwi 2021, 15:38

Mirek
Dzięki wielkie za podpowiedź. W samym Pucku się tylko tyle dowiedzialem co z aktu zgonu ze szpitala - emerytowany kolejarz.
Będąc w Pucku był juz na emeryturze i tutaj caly widz. Myslałem iż coś w archiwach gdzie przechowują akta emerytów ale od nich otrzymałem info iż ze złotnik z okresu o jaki pisałem nie mają żadnych informacji o Piotrze.
Właśnie jakoś Złotniki rozłożyły mnie na tak zwane "łopatki".
Sławek

Re: PKP-Złotniki

23 kwi 2021, 16:39

Dzień dobry!

Jeżeli chodzi o stację kolejową w Złotnikach k. Poznania to polecam artykuły Ryszarda Chruszczewskiego pt. "Historia i współczesność stacji
kolejowej w Złotnikach", w: "Gazeta Sucholeska", nr 1/2021, s. 28-29 oraz "Andrzej Urbaniak – żołnierz, powstaniec wielkopolski, kolejarz", tamże, s. 26-27. Link do numeru https://www.suchylas.pl/wp-content/uplo ... 012021.pdf Niestety nie ma w nich informacji o Piotrze Mostowskim, ale być może mogą się one okazać pomocne.

Pozdrawiam!
Józef

Re: PKP-Złotniki

23 kwi 2021, 20:39

Dziękuję Panie Józefie za podesłanie linku do artykułu o kolejarzach ze Złotnik.
Już pewne kroki poczyniłem aby zgłębić swoją wiedzę a może niewiedzę tamtych lat, które mnie interesują z racji poszukiwania informacji o pradziadku.
Sławek Gdynia

Re: PKP-Złotniki

24 kwi 2021, 16:56

Sławku!
Twoja prababcia urodzona w 1887roku zmarła 3.03.1950 roku i jest pochowana na cmentarzu parafialnym w Złotnikach Kujawskich.

Re: PKP-Złotniki

24 kwi 2021, 17:43

Grzegorzu
Dzięki nie znałem dokładnie daty nikt z Nas nie posiada aktu zgonu, miejscowość znaliśmy jednak kiedy kilka lat temu odwiedziliśmy cmentarz nie mogliśmy znaleźć miejsca a zapytany ksiądz z parafii stwierdził iż grób został zlikwidowany.
Sam nie wiem czy na pewno.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za te podpowiedzi, zawsze coś nowego można się dowiedzieć.
Pozdrawiam Sławek Gdynia

Re: PKP-Złotniki

24 kwi 2021, 22:27

Grzegorz
Serdecznie dziękuję za informacje trafilem na stronę z zapiskiem śmierci i pochówku.
Poprzez kontakt z parafią wymieniłem informacje z księdzem proboszczem Markiem (bardzo uczynny i szybki, już posiadam odpis aktu pochówku).
Sławek Gdynia
P.S.o jeden krok do przodu oby tak dalej
Odpowiedz