Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Krysztofowicz

30 sty 2011, 23:02

Witam wszystkich. Pracuję nad drezwem genealogicznym swojej rodziny i szukam informacji o osobach o nazwisku Krysztofowicz. Proszę o kontakt redakcja@dawne-kolo.pl
Dziękuję
Ostatnio edytowano 09 lut 2011, 21:07 przez krysztofowicz, łącznie edytowano 1 raz

Re: Krysztofowicz

30 sty 2011, 23:30

Krysztofowiczu :)
Mamy tu zwyczaj podpisywania postów...
Podaj proszę trochę więcej szczegółów - lokalizację, imiona przodków itp. - łatwiej będzie można Ci pomóc :wink:

Re: Krysztofowicz

05 lut 2011, 15:43

Szkoda ,że nie Krzysztofowicz!
Stefan

Re: Krysztofowicz

06 lut 2011, 19:44

Witam. Pradziadek Edward miał żonę Florentynę, pochodził z miejscowości Faustynów w powiecie kolskim (wlkp). Posiadał wiatrak-młyn. Nie wiem czy tu się urodził czy przywędrował z innego miejsca. Dziadek Ryszard urodził się w miejscowości Ruszków, później mieszkał w miejscości Zawadka a na końcu w miejscowości Złota. Jego żona miała na imię Cecylia. Dziadek miał też siostrę, która miała na imię Adamina.
Ostatnio edytowano 09 lut 2011, 21:07 przez krysztofowicz, łącznie edytowano 1 raz

Re: Krysztofowicz

06 lut 2011, 21:05

Witam !
Mam w swoim drzewie Krysztofowiczów z Głuszyny i Plewisk z okresu XVIII-XXw. Podaj proszę więcej informacji odnośnie terenów będących w kręgu Twoich poszukiwań.
Pozdrawiam
Marcin

Re: Krysztofowicz

07 lut 2011, 01:02

Zaglądałeś tu?
http://bindweed.man.poznan.pl/posen/search.php

Re: Krysztofowicz

09 lut 2011, 21:00

Witam.

Witam !
Mam w swoim drzewie Krysztofowiczów z Głuszyny i Plewisk z okresu XVIII-XXw. Podaj proszę więcej informacji odnośnie terenów będących w kręgu Twoich poszukiwań.
Pozdrawiam
Marcin


Niestety nie mam konkretnych terenów. Interesuje mnie cała Wielkopolska.

Zaglądałeś tu?
http://bindweed.man.poznan.pl/posen/search.php


Patrzyłem ale nic to nie dało bo nie znam przodków z tych lat.

Dziękuję.

Re: Krysztofowicz

10 lut 2011, 11:08

Robercie, z Twojej odpowiedzi wynika, że błądzisz trochę po omacku. Niewiele Ci dadzą odpowiedzi na Twój apel - ja też mam Krysztofowiczów "tam a tam". Szukanie ich jak piszesz w całej Wielkopolsce nie da Ci wiele. Podążaj tropem pradziadka - sprawdź czy Edward urodził się w Faustynowie (znajdź najpierw jego akt zgonu). Powodzenia :D

Re: Krysztofowicz

21 lut 2011, 00:31

Marszycki napisał(a):Szkoda ,że nie Krzysztofowicz!
Stefan

Wcale nie wykluczone, że Krzysztofowicz. Z tego co wiem dziadek sądownie zmieniał pisownię nazwiska z Krzysztofowicz na Krysztofowicz. Niestety nie wiem co było powodem.

Re: Krysztofowicz

08 mar 2011, 21:45

W pierwszej połowie XIX wieku w Poznaniu była księgarnia wlasności Jana lub Teodora Krzysztofowicza.
To bracie i oaj byli synami Napoleona Krzysztofowicza z Warszawy.
Szukam wszlkich inf.o tym właścicielu księgarni.
Stefan

Re: Krysztofowicz

08 mar 2011, 23:30

Witam,
W swoich notatkach mam spisanych kilku Krysztofiaków, którzy pod koniec XIX wieku mieszkali w Ławicy, pod Poznaniem. Gdyby ktoś był nimi zainteresowany to chetnie przesle dane.

Pozdrawiam
Slawa

Re: Krysztofowicz

25 sie 2011, 08:24

Witam
USC Lwówek 1875
Balbina … Krzysztofowicz Arnaud, akt nr 16
http://szukajwarchiwach.pl/53/1887/0/3/ ... 49RylXPqjg
http://szukajwarchiwach.pl/53/1887/0/3/ ... qwK8GRcjNA
Może się przyda.
Pozdrawiam Marianna.

Re: Krysztofowicz

28 paź 2011, 22:11

witam!
poszukuję informacji na temat moich przodków w związku z tym czy ktoś może mi podpowiedzieć w jakim okresie czasu i wogóle skąd w Wielkopolsce - okolice Konina, Kazimierza Biskupiego czy Wilczyna pojawiło się nazwisko Krysztofowicz?

w podanej poniżej przeszukiwarce małżeństw natkałem się na rok 1827:

Parafia katolicka Wilczyn, wpis 11 / 1827 zgodność: Pan młody: 100%
Joannes Krysztofowicz (30) ojciec: Silvester Krysztofowicz, matka: Susanna Lukasziewicz
Catharina Stelter (26) ojciec: Joseph Stelter, matka: Elisabeth Kunecka

to chyba najstarszy "przodek" który pojawił się w tej okolicy. Jan Krysztofowicz syn Sylwestra i Zuzanny Łukaszewicz. Jak wskazują nazwiska rodziców kończą się na ...wicz więc z dużym prawdopodobieństwem nazwisko to pochodzi z rosji, białorusi czy kozackiej ukrainy.
czy istnieje jakiś sposób na udokumentowania źródła - wskazanie kierunku?
pozdrawiam
Arkadiusz

Re: Krysztofowicz

29 paź 2011, 00:56

Ardy_3C napisał(a):Jak wskazują nazwiska rodziców kończą się na ...wicz więc z dużym prawdopodobieństwem nazwisko to pochodzi z rosji, białorusi czy kozackiej ukrainy.

W zaborze rosyjskim było wiele nazwisk powstałych od imion, więc nie musi to być kierunek wschodni.

Re: Krysztofowicz

30 paź 2011, 17:38

o tym też wschód jestem przekonany już od jakiegoś czasu.

co do imienia to raczej nie do końca - po polsku to jest łatwe do wytłumaczenia natomiast jeżeli źródłem jest wschód to raczej nie Krzysztof :) jednak to już mam wytłumaczone.

Wracając do mojego pytania interesuje mnie skąd się wzięło to nazwisko w wielkopolsce. nie jestem zbyt wielkim specjalistą historii więc trudno mi powiązać fakty i daty przesiedleń ludzi ze wschodu (np. Ukrainy czy Rosji?)
lub odwrotu armii napoleońskiej.

samo nazwisko w zależności od pisowni Криштопенка, Криштоповим, Криштофович - Krishtofovich (и zamieniło się na y) pojawiło się zarówno na Ukrainie (Kozacy) jak i Rosji najdalsze daty 1590 pochodzenie z ubogiej polskiej szlachty.
na Ukrainie są również wieś, która powiązana jest z tym nazwiskiem: Krishtopovka niedaleko Charkowa.

Re: Krysztofowicz

30 paź 2011, 22:54

Nie wiem skąd się wzięło w Wielkopolsce nazwisko Krysztofowicz, ale w parafii sąsiadującej z Wilczynem funkcjonuje nazwisko Krysztofiak, od łacińskiego Christophus / Christophorus.

Re: Krysztofowicz

04 lis 2011, 19:42

Witam
Akt z nazwiskiem Krysztofowicz z USC Grodzisk
Odnośnie zaś nazwiska w wersji Krzysztofowicz, to czytałam artykuł w gazecie, w którym był wymieniany Mikołaj Krzysztofowicz [ 1846-1935 ], bogaty ziemianin pochodzenia ormiańskiego.
Może to też kierunek pochodzenia nazwiska w wersji Krysztofowicz?
Pozdrawiam Marianna.

USC Grodzisk
1875
Magdalena urodz. Krysztofowicz
http://szukajwarchiwach.pl/53/1858/0/4/ ... x4j6UahWQw

Re: Krysztofowicz

09 lis 2011, 00:05

witam
dziękuję za zainteresowanie i podpowiedzi
nawiązując do marysia13 to odnalazłem ten artykuł: http://www.dziedzictwo.ormianie.pl/Zbys ... ochodzenia

nie do końca mnie to przekonuje przynajmniej jezeli chodzi o moich przodków natomast jeżeli chodzi o kierunek = ormiański to jeszcze poszperam.
pozdrawiam
A

Re: Krysztofowicz

05 gru 2011, 13:57

W 1707 roku, w Buku k/Poznania, zmarł ks. Wojciech Krysztofowicz (Admodum Reverendus A[da]lbertus Krysztofowicz, Promotor in Ecclesia Bucoviensis).

Re: Krysztofowicz

13 gru 2011, 23:45

witam Mariusz!
po szybkim przeglądzie pańskiego opracowania "Bukowskie rodziny" notabene chylę czoło!
wydaje mi się że właśnie tego typu informacji mi brakowało (1709 - 1711) migracje i problemy związane zdziesiątkowaniem ludzi przez "Cholerae" to chyba może być jakiś ślad (rozumię że nie było w ten czas konkretnych kierunków migracji ludzi skąd i gdzie uciekali)

Natomiast bardzo wielebny A[da]lbertus prawdopodobnie był pochodzenia polakiem?
skąd pochodził?
czy tego typu informacje potrafi pan jakoś wyczarować gdzieś wydobyć? i jeszcze jedno jako początkujący w tej "branży" jeżeli dalej chciałbym kontynuować wątek Wilczyna jako potwierdzone źródło pochodzenia moich przodków, od kogo zacząć zebranie informacji na ten temat. czy przez kontakt sieciowy uzyskam informację czy tylko osobiście?

pozdrawiam
AK


quote="Mariusz"]W 1707 roku, w Buku k/Poznania, zmarł ks. Wojciech Krysztofowicz (Admodum Reverendus A[da]lbertus Krysztofowicz, Promotor in Ecclesia Bucoviensis).[/quote]

Re: Krysztofowicz

14 gru 2011, 16:44

Księgi metrykalne z Buku zachowały się od 1701 roku (wyjątkowo zgony od 1686). Niczego więcej o ks. Krysztofowiczu się z nich już nie dowiemy. Raz, w 1702 roku, był ojcem chrzestnym syna owczarza z przedmieścia Buku. Ks. Wojciech był promotorem bractwa różańcowego w kościele parafialnym w Buku. Oczywiście, był Polakiem.

Nazwisko Krysztofowicz jest pierwszą, najstarszą wersją nazwiska pochodzącego od imienia Krzysztof - po łacinie Christophorus.

Jeszcze jedno. Końcówka "-wicz" w nazwisku (nazwie osobowej) ABSOLUTNIE nie określa pochodzenia osób je noszących z byłych kresów wschodnich Rzeczpospolitej. Końcówka ta była dość popularna wśród polskich mieszczan od XV do XVIII wieku, na terenie Wielkopolski, Pomorza, Małopolski i nie tylko. To temat na dłuższy wywód, ale szukanie na tej podstawie przodków na terenie obecnej Ukrainy, jest błędem.

Re: Krysztofowicz

02 sie 2012, 16:32

W Koninie znajduje się grób kilku osób o nazwisku Krysztofowicz. Na tej stronie znajdziesz więcej szczegółów
zdjęcia grobów Krysztofowicz
i zdjęcia takie jak to
Obrazek
Życzę owocnych poszukiwań.

Re: Krysztofowicz

08 lip 2021, 19:27

Witam, zdaję sobie sprawę, że wątek jest dość stary, ale chętnie dowiem się więcej na temat Krysztofowiczów z Konina, gdyż są moimi przodkami... Od czasu do czasu rozmawialam z moją krewną na temat rodziny, ale właściwie jest to niewiele informacji...

Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz